İkili somatosensoriyal uyarılarda interstimulus interval değişiminin kortikal potansiyellere etkisi
The effect of interstimulus interval change on cortical potentials in paired somatosensory stimuli
  1. Tez No: 711783
  2. Yazar: NERMİN TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA BOLAY BELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Ardışık duyusal uyaranların ayrımı, uygun duyusal algı ve davranışsal tepki için zorunludur. Farklı interstimulus intervallerinde ikili uyarımla primer duyusal korteksten somatosensoriyel uyarılmış potansiyel yanıtları analiz edildi. Ayrıca ağrılı bir uyaran olan kapsaisin kullanılarak bu sürece katkısı değerlendirildi. Yöntem: Üretan anestezisi altında kontrol grubundaki (n=8) sıçanların ön patisinden median sinirin uyarımı ile primer somatosensorial korteksten cam elektrotlar ile bazal somatosensoriyel uyarılmış potansiyel değişiklikleri 35, 50, 80, 140 ve 500 ms aralıklarında verdiğimiz ikili uyarılarla kaydedildi. Her bir yanıtın latans, süre, amplitüd, duyusal kapılanma için ikinci yanıt amplitüdü/ birinci yanıt amplitüdü ve her iki yanıtın erken ve geç bileşenleri farklı frekans bantlarında analiz edildi. Bir diğer sıçan grubuna (n=8) ise 20 mikrogram kapsaisin ön patiye subkutan verilerek çalışma tekrarlanarak aynı analizler yapıldı. Sonuçlar: İnterstimulus intervalin artmasıyla ikinci yanıtın amplitüdünde, ikinci yanıt amplitüdü/ birinci yanıt amplitüd oranında ve ikinci yanıt süresinde artış ve ikinci yanıt latansında azalma istatiksel olarak anlamlı bulundu. Kapsaisinin ikinci yanıt süresinde ve birinci yanıt amplitüdünde artış, ikinci yanıt amplitüdü/ birinci yanıt amplitüd oranında azalma, birinci yanıt latansında azalma yaptığı bulundu.. 2. yanıtlarda, erken yüksek frekanslı salınımların (150-400 Hz) alanının, 35 ms ISI değerlerinde önemli ölçüde daha düşük olması erken HFO değişikliklerinin düşük ISI aralıklarında ikinci yanıtta talamokortikal yolakların rolüne işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Discrimination of consecutive sensory stimuli is imperative for proper sensory perception and behavioral response. Somatosensory evoked potential responses from the primary sensory cortex with dual stimulation at different interstimulus intervals were analyzed.In addition, capsaicin which is a painful stimulant evaluated contribution to this process. Method: Under urethan anesthesia, the stimulation of the median nerve from the anterior paw of the rats in the control group (n=8) and the baseline somatosensory evoked potential changes with glass electrodes from the primary somatosensory cortex were recorded with paired stimuli at 35, 50, 80, 140 and 500 msec intervals. The latency, duration, amplitude, second response amplitude/first response amplitude fob sensory gating of each response, and the early and late components of both responses were analyzed in different frequency bands. In another rat group (n=8), 20 micrograms of capsaicin was given subcutaneously to the anterior paw, and the same analyzes were performed by repeating the study. Results: As the interstimulus interval increased, the amplitude of the second response, the ratio of the second response amplitude/first response amplitude, the second response time increased and the second response latency decreased statistically. It was found that capsaicin increased the second response time and first response amplitude, decreased the second response amplitude/first response amplitude ratio, and decreased the first response latency. The fact that the area of early high- frequency oscillations (150-400 Hz) in the 2nd response was significantly lower at 35 ms ISI indicates the role of the thalamocortical pathways in the second response at low ISI intervals of early HFO changes.