Experience without subject: Rule-governed practices and the possibility of critical historiography in foucault
Öznesiz deneyim: Foucault'da kurallı pratikler ve eleştirel tarih-yazımının olanağı
  1. Tez No: 711848
  2. Yazar: ALİ ÖZGÜR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS R. FLYNN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Emory University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu tezin temel argümanı, Foucault'nun kuramsal ve tarihsel metinlerinden yola çıkarak bir tarihsel deneyim kavramı oluşturmaya dairdir. Burada deneyim kurallara bağlı ve zamana-mekana endeksli pratiklerdir. Söz konusu pratikler ise dünyayla ve kendimizle bilişsel ve eylemsel etkileşimlerimizde kriter rolü oynayanlardır. Bu deneyim kavramı birtakım standard itirazlara karşı gerekçelendirilmektedir. Bunlara güdümünü veren şey, transandantal ve ampirik olan arasındaki kurucu ayrımdır. Bu itiraz temelinden ve bazen Foucault'nun kendi metinlerinden farklı olarak, tarihsel deneyimde söz konusu olanın evrensel ve zorunlu olanın olumsal ve tikel yapılması değil, transandantal olana başvurmadan kendine dönük bir düşünce olanağının düşünülmesidir.
Özet (Çeviri)
The central argument of this dissertation is to develop a concept of historical experience using conceptual resources found in Foucault's theoretical and historical writings. Experience here stands for rule-governed and spatio-temporally indexed practices criterial for both cognitive and practical interactions with ourselves and with the world. I defend this conception against a number of standard objections. The latter, I claim, gain their motivation and strength from the constitutive divide between the transcendental and the empirical. Against this position, and at times against the grain of some of Foucault's own formulations, a more faithful characterization of Foucault's trajectory is not so much the conversion into the domain of contingency and particularity of what would otherwise be necessary and universal conditions-historicizing the transcendental-as it is giving up the transcendental in the forms it has taken since Kant, and pressing the consequences of this abandonment for a reflection on history, and by extension subjectivity. The result is a problematic and problematizing notion of critique.