Hasat sonrası ön uygulamaların kesme gül (Rosa hybrida L.) çiçeklerinin vazo ömrü ve çiçek kalitesine etkisi
Effect of postharvest pre-treatments on flower quality and vase life of cut rose (Rosa hybrida L.) flowers
- Tez No: 712179
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, hasat sonrası ön uygulamaların kesme gül (Rosa hybrida L.) çiçeklerinin vazo ömrü ve çiçek kalitesine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada, 7 farklı hasat sonrası ön uygulama [8-hidroksikinolin (8-HQ) + sitrik asit, 8-HQ + salisilik asit, 8-HQ + alüminyum sülfat, 8-HQ + glikolik asit, 8-HQ + süksinik asit, gümüş tiyosülfat ve sodyum hipoklorit (NaOCl)] kullanılmış ve kontrol (saf su) ile karşılaştırılmıştır. Çiçekler hasat edildikten sonra, önce oda sıcaklığında 6 saat, ardından soğuk hava deposunda (2-4°C) 12 saat ön uygulama solüsyonlarında bekletilmiştir. Ön uygulama solüsyonlarından çıkarılan çiçekler daha sonra içerisinde 750'şer ml saf su bulunan cam vazolara yerleştirilmiştir. Denemede; vazo ömrü, günlük ve toplam vazo solüsyonu alımları, oransal taze ağırlık, çiçeklerin tam açma süresi ile vazo ömrünün 8. gününde görsel kaliteleri belirlenmiştir. Hasat sonrası ön uygulamaların incelenen bütün özellikleri istatistiki olarak önemli derecede etkilediği saptanmıştır. Çalışmada, en uzun vazo ömrü gümüş tiyosülfat (19,78 gün) uygulamasından elde edilmiş, bunu kontrol (saf su) (14,22 gün) ve sodyum hipoklorit (13,33 gün) uygulaması izlemiştir. Uygulamalar arasında vazo ömrü süresince oransal taze ağırlıklar %95,86 ile %77,92 arasında değişmiştir. En fazla toplam vazo solüsyonu alımı gümüş tiyosülfat (633,19 g) uygulamasından elde edilirken, en düşük toplam vazo solüsyonu alımı 8-HQ + süksinik asit (254,94 g) uygulamasından elde edilmiştir. Çalışmada, gümüş tiyosülfatın (2 ml L-1) kesme gül çiçeklerinin hem vazo ömrünü hem de incelenen diğer kalite parametlerini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of post-harvest pre-treatments on the vase life and flower quality of cut roses (Rosa hybrida L). 7 different post-harvest pre-treatments [8- hydroxyquinoline (8-HQ) + citric acid, 8-HQ + salicylic acid, 8-HQ + aluminium sulphate, 8-HQ + glycolic acid, 8-HQ + succinic acid, silver thiosulfate and sodium hypochlorite (NaOCl)] were used in the study and compared with the control (distilled water). After harvesting the flowers were first kept at room temperature for 6 hours, then kept in pre-treatment solutions in cold storage (2-4°C) for 12 hours. The flowers removed from the pre-treatment solutions were then placed in glass vases containing 750 ml of distilled water. In this experiment; vase life, daily and total vase solution uptakes, relative fresh weight, flower opening time and visual quality on the 8th day of vase life were determined. Post-harvest pre-treatments were found to have a statistically significant effect on all the examined characteristics. In the study, the longest vase life was obtained from the application of silver thiosulphate (19.78 days), followed by the application of control (distilled water) (14.22 days) and sodium hypochlorite (13.33 days). The relative fresh weights during the vase life between treatments varied in the range of 95.86% and 77.92%. The highest total vase solution uptake was obtained from silver thiosulphate (633.19 g) treatment, while the lowest total vase solution uptake was obtained from 8-HQ + succinic acid (254.94 g) treatment. The study concluded that silver thiosulphate (2 ml L-1) increased both the vase life and other quality parameters of cut roses.