Arapça öğretiminde Kur'ân-ı Kerîm'in kullanılması (Tekirdağ Namık Kemal üniversitesi İlahiyat Fakültesi örneği)
Using the Qur'an in teaching Arabic (Example of Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Theology)
  1. Tez No: 712394
  2. Yazar: MOHAMAD BURHAN KANNAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SOYUPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu tezin ele aldığı problem, ana dili Arapça olmayanlara Arap dili öğretiminde Kur'ân-ı Kerîm dilinin kullanılmaması ve Arap dilinin öğretiminin ilk seviyelerinde“Klasik”ve“Modern”Arapça ayrımının yapılmasıdır. Günümüzde mevcut Arapça öğrenim setlerinde Kur'ân-ı Kerîm dilinin“Modern”Arapçadan ayrı olduğu telkin edilmektedir. Bu ise Arapça öğreniminde engel teşkil etmektedir. Bu çalışmada Arap dili öğretiminde Kur'ân-ı Kerîm'de geçen diyaloglar ve konuşma üslupları yöntemi kullanılarak Arap dili öğretimine sağlayacağı faydalar araştırılmıştır. Çünkü Kur'ân-ı Kerîm'in dörtte birinde günlük hayatta kullandığımız Arapça kelimeler ve diyaloglar bulunmaktadır. Araştırma Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfından 150 öğrenciye 2016-2017 ve 2017-2018 eğitim-öğretim yıllarında uygulandı. Çalışma yöntemi, öğrencilere Kur'ân-ı Kerîm'den seçilerek hazırlanan diyaloglar dağıtılarak, çevirisi yapılması sonra aynı kelimeler kullanılarak cümle kurulması istenilmiştir. Çalışma sonunda öğrencilerin %75'i kendilerine fayda sağladığını söylerken, %25'i cümle olarak mecazî anlamlar ifade ettiği için anlamada zorlandıklarını belirtmişlerdir. Bu durum Kur'ân-ı Kerîm'de bulunan diyaloglar ve konuşma üsluplarının Arapça öğretiminde kullanmanın faydalı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The topic covered by this thesis deals with is that the language of the Qur'an is not used in teaching the Arabic language to non-native Arabic speakers, and a distinction is made between“classical”and“modern”Arabic language, and considered that the language of the Qur'an is separate from“Modern”Arabic language in the current Arabic learning kits This is an obstacle to learning Arabic language. In this study the benefits of teaching Arabic using the method of dialogues and methods of speech in the Qur'an are studied. Because almost a quarter of the Qur'an contains Arabic words and dialogues that we use in daily life. The research was applied to 150 students from Tekirdağ Namık Kemal University, Faculty of Theology, in the academic years of 2016-2017 and 2017-2018. The study method was to distribute the dialogues prepared by choosing from the Qur'an to the students, and then they were asked to make sentences using the same words. At the end of the study, 75% of the students said that it benefited them, while 25% of them stated that they had difficulty in understanding because they expressed metaphorical meanings as sentences. This situation has shown that it is beneficial to use the dialogues and speaking styles in the Qur'an in teaching Arabic language.