Parkinsonlu bireylerde gövde mobilitesinin solunum fonksiyonları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of trunk mobility on respiratory functions in individuals with parkinson's disease
- Tez No: 712777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı Parkinsonlu bireylerde gövde mobilitesinin solunum fonksiyonları üzerine etkisini belirlemekti. Çalışmaya Hoehn-Yahr Evre skoru 2-3 olan 38 Parkinsonlu birey ve benzer yaş ve cinsiyette olan 38 sağlıklı birey dahil edildi. Spirometre solunum fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanıldı. Gövde mobilitesi; Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ), göğüs çevre ölçümü, gövde kaslarının enduransını ve gücünü değerlendiren testlerden; lateral köprü testi, modifiye Biering-Sorenson testi, gövde fleksörleri endurans testi, prone bridge testi, sit-ups testi, modifiye push-ups testi ve gövde esneklik testlerinden; otur-uzan testi, gövde ekstansiyon testi, gövde lateral fleksiyon testi ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda; Parkinsonlu bireylerin gövde mobilitesi ve solunum fonksiyonlarının sağlıklı bireylere göre azaldığı tespit edildi (p0,05). Bu sonuçlar Parkinsonlu bireylerde solunum fonksiyonlarının ve gövde mobilitesinin erken evreler itibariyle azaldığı ve solunum fonksiyonları ile gövde mobilitesinin ilişkili olduğu tespit edildi. Bu nedenle Parkinsonlu bireylerden erken evrelerden itibaren solunum fonksiyonları ve gövde mobilitesi kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiği ve rehabilitasyon programlarına solunum fizyoterapisinin eklenmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of trunk mobility on respiratory functions in individuals with Parkinson's. 38 Parkinson's individuals with a Hoehn-Yahr Stage score of 2-3 and 38 healthy individuals of similar age and gender were included in the study. Spirometry was used for the measurement of respiratory function. Trunk mobility was assessed with Trunk Impairment Scale (TIS), chest circumference measurement, tests evaluating the endurance and strength of trunk muscles; lateral bridge test, modified Biering-Sorenson test, trunk flexors endurance test, prone bridge test, sit-ups test, modified push-ups test and flexibility tests; sit and reach test, trunk extension test, trunk lateral flexion test. As a result of the study; It was determined that trunk mobility and respiratory functions of individuals with Parkinson's individuals were decreased compared to healthy individuals (p0.05). These results showed that respiratory functions and trunk mobility were decreased in the early stages in Parkinson's individuals and that respiratory functions and trunk mobility were related. Therefore, it was concluded that respiratory functions and trunk mobility should be evaluated comprehensively from early stages in Parkinson's individuals and respiratory physiotherapy should be added to rehabilitation programs.