Spine modelling for lifting
Omurga modelleme
- Tez No: 712841
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE SERPİL ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Loughborough University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Matematiksel modelleme, biyomekanik alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Omurga ile ilgili yaralanmaları araştırmak için geleneksel yaklaşım, omurga bileşenlerinin gücünü kontrol etmektir. Spinal stabilite yaklaşımı vücut ağırlığı, kas kuvvetleri, bağ kuvvetleri ve dış yük tarafından oluşturulan kuvvet poligonlarına odaklanır. Bu kuvvet poligonunun stabiliteyi sağlamak için omurganın sınırları içinde kalması beklenir. Omurga sınırları içinde bir kuvvet poligonu olasılığının kanıtlanması, omurganın stabilitesini kanıtlar. Bu çalışma, bir kaldırma aktivitesinde spinal stabilite araştırmaları için omurganın tam eğriliğine odaklanmaktadır. Bir deri yüzeyi cihazı ile tam omurga eğriliğini ölçerek, erkeklerde ve kadınlarda duruş farklılıklarını araştırmak için bir deney tasarlanmıştır. Omurga üzerinde etkili olan kas ve bağ kuvvetlerinin artan ayrıntısı ile birlikte dağıtılmış vücut ağırlığı kuvveti, sagital düzlemde bir arabanın bagajından bir yük kaldırırken Visual Basic'te bir kod yazılarak modellenmiştir. Bu model, vücut ağırlığı parametrelerindeki değişiklikleri yansıtacak kadar esnektir. Sonuçlar, tüm ağırlık kaldırma aktiviteleri sırasında erkek ve kadın duruşları arasında bir fark olduğunu göstermektedir. Bireysel kas kuvvetlerinin uygulanması, her vertebral seviyede daha fazla stabilite kontrolü sağlar. Ligamentlerin uzaması ve kas gruplarının kuvvet gereksinimleri göz önüne alınarak yumuşak doku yetmezliği teşhisi konabilir. Duruştaki farklılıklar, omurgada farklı yüklenmelere neden olan kaslar ve bağlar için farklı moment kollarına neden olur. En kritik duruşlar, omurgaya etki eden dış yük ile tamamen bükülmüş duruşlar olarak tanımlanmıştır. Omurgadaki aşırı bükülmeyi ve yükü ortadan kaldırmak için bir arabanın bagajından bir yükün kaldırılmasına yardımcı olmak için kavramsal tasarım fikirleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mathematical modeling is widely used in the field of biomechanics. The traditional approach to investigate spine-related injuries is to check the strength of the components of the spine. The spinal stability approach focuses on the force polygons formed by the body weight, muscle forces, ligament forces, and external load. This force polygon is expected to stay within the boundaries of the spine to ensure stability. Proving the possibility of one force polygon within the spine boundaries proves the stability of the spine. This study focuses on the full curvature of the spine for spinal stability investigations in a lifting activity. An experiment has been designed to investigate the postural differences in males and females by measuring the full spinal curvature with a skin surface device. Distributed bodyweight force, with increased detail of muscle and ligament forces acting on the spine, has been modeled by writing a code in Visual Basic while lifting a load from the boot of a car in the sagittal plane. This model is flexible enough to reflect changes in body weight parameters. Results show that there is a difference between male and female postures during the full span of lifting activities. Application of individual muscle forces provides greater control of stability at each vertebral level. By considering the elongation of the ligaments and the force requirements of the muscle groups, it is possible to diagnose soft tissue failure. The differences in posture result in different moment arms for muscles and ligaments causing different loading on the spine. Most critical postures have been identified as fully flexed postures with external load acting on the spine. Conceptual design ideas have been proposed to assist in lifting a load from the boot of a car to eliminate the excessive flexion and loading on the spine