Determining the role of digital literacy in EFL teaching in regard to the views of Turkish EFL teachers
İngilizce öğretmenlerinin görüşlerine göre yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde dijital okuryazarlığın rolünün belirlenmesi
- Tez No: 712971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL TÜMEN AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dijital teknolojiler, bireyler, aile ve arkadaşlar ile sürekli etkileşimi kolaylaştırmakta, günümüzde engellerin yoğun olması nedeniyle bireyler doğrudan iletişim kuramamakta ve birbirleriyle tanışamamaktadır. Bu nedenle dijital okuryazarlık, 21. yüzyılda ve bu modern çağda düzgün yaşamak ve çalışmak için temel yeteneklerden biri olarak kabul edilmektedir. Yeni dijital araçların etkisi ve uygulanması eğitim sistemini hızla ve sürekli olarak değiştirdiğinden, öğretmenlerin karmaşıklıkların üstesinden gelmeleri ve öğretimlerinde verimli sonuçlar elde etmeleri için yeni bir kapı açmıştır. Buna göre, Yabancı Dil Olarak İngilizce öğretmenleri bu dijital dünyada çok önemli bir role sahiptir ve öğretimleriyle ilgili güncel dijital araç türlerini kullanma konusunda yeterli yeterliliğe sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle, dijital teknolojinin kullanımı, bireyler ve özellikle İngilizce öğretmenleri tarafından sürekli olarak sahip olunması, sürdürülebilmesi ve geliştirilmesi gereken bir yetenektir. Bu konunun öneminden hareketle, bu çalışma, dijital okuryazarlığın İngilizce öğretiminde Türk İngilizce öğretmenlerinin görüşlerine göre rolünü belirlemek için nitel araştırma ve odak grup tartışması veri araçları toplama yoluyla gerçekleştirilmesi amaçlamıştır. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda araştırma soruları aşağıdaki gibidir: 1. Dijital okuryazarlık (ortaokul ve lise) İngilizce öğretmenleri için ne anlama geliyor? 2. (ortaokul ve lise) İngilizce yabancı dil öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyi, öğretimlerini nasıl etkiler? 3. İngilizce öğretiminde (orta ve lise) okul düzeyinde dijital araçları kullanma olanakları nelerdir? 4. İngilizce öğretiminde (orta ve lise) okul düzeyinde dijital araçları kullanmanın zorlukları nelerdir? Bu araştırma, Elazığ'da farklı devlet okullarında görev yapan gönüllü olarak katılan 9 ortaokul ve 9 lise olmak üzere 18 İngilizce öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın güvenilirliğini sağlamak için rastgele seçilmiştir. Buna göre verilerin analizinde Nvivo 12 yazılımı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar ortaokul ve lise Türk İngilizce öğretmenleri hakkında kayda değer bilgiler ortaya koymuştur. İlk araştırma sorusu için her iki katılımcı öğretmen grubu da dijital okuryazarlığı farklı bakış açıları olarak tanımlamıştır. Çalışmanın modeli olan işlemsel tanımla ilgili olarak, dijital cihazları kullanma konusunda yeterli olmalarına rağmen, bazılarının profesyonel dijital okuryazarlık hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. İkinci araştırma sorusu, ortaokul öğretmenlerinin düzeyinin lise öğretmenlerinden daha yüksek olduğunu kanıtladı lise öğretmenlerinin kendilerini yeterince yetkin hissetmediklerinin olası tatmin edici açıklamalarından biri, günümüzde sürekli değişen teknolojilerden kaynaklanıyordu. günümüzde. Üçüncü ve dördüncü araştırma sorularına ilişkin bulgular, öğretmenlerin onayladığı gibi dijital araçların İngilizce öğretimini bazı yönlerden kolaylaştırmasına rağmen, öğretimlerinde dijital araçları kullanırken birçok zorlukla karşılaştıklarını kaydetti. Son olarak, mevcut çalışmanın sonuçlarına dayalı olarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital technologies facilitate interaction with individuals, family, and friends continuously, due to the busy barriers nowadays, individuals can not communicate directly and meet each other. Therefore, digital literacy (DL) is considered as one of the fundamental abilities in the 21st century and in this modern era for working as well as living properly. Since the influence and implementation of novel digital tools are shifting the education system rapidly and continuously, so it has opened a new gate for teachers to overcome the complexities and achieve efficient results in their instruction. Accordingly, English as a Foreign Language (EFL) teachers have a very essential role in this digital world and they are required to have enough competence in utilizing kinds of current digital tools related to their instruction. So, the utilization of digital technology is a capability that must be obtained, maintained, and improved constantly by individuals and mainly EFL teachers. With the significance of this issue, this study aimed to be conducted through qualitative research and focus group discussion (FGD) collecting data tools, to determine the role of digital literacy in EFL teaching in regard to the views of Turkish EFL teachers. In line with the aim of this study, the research questions are the following: 1. What does digital literacy mean to (secondary & high) school EFL teachers? 2. How does the digital literacy level of (secondary & high) school EFL teachers affect their teaching? 3. What are the facilities of using digital tools in (secondary & high) school level of EFL teaching? 4. What are the challenges of using digital tools in (secondary & high) school level of EFL teaching? The present study was conducted with 18 EFL teachers that they participated voluntarily, (9 from secondary and 9 from high) school worked at different state schools in Elazığ. They were selected randomly to meet the trustworthiness of the study. Accordingly, Nvivo 12 software was used to analyse the data. The obtained results indicated noteworthy information about secondary and high school Turkish EFL teachers. For the first research question, both groups of participating teachers defined digital literacy as their different points of view. Related to the operational definition which was the study's model it was found that although they were sufficient of using digital devices, however, some of them did not have enough information about professional digital literacy. The second research question proved that the level of secondary school (SS) teachers were higher than the high school (HS) teachers one of the possible satisfactory explanations of the HS teachers that they did not feel competent enough was due to the ever-changing technologies of nowadays. Findings for the third and the fourth research questions noted that even though digital tools facilitate EFL teaching in some ways as the teachers confirmed, they faced many challenges while using digital tools in their instruction. Finally, based on the results of the current study some recommendations are given.