The relationship between big five personality traits and psychological resilience of healthcare professionals
Sağlık profesyonellerinin beş büyük kişilik özellikleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişki
- Tez No: 713045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAY AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Literatürde beş büyük kişilik özellik ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkiye odaklanan çeşitli çalışmalar vardır. Ancak, bu ilişkiyi sadece sağlık personellerinde araştıran çalışmalar nadirdir. Bu nedenle, bu çalışma literatürde, sağlık çalışanlarının kişilik özelliklerini ve psikolojik dayanıklılığını inceleyen yenilikçi bir çalışma olacaktır. Bu tezin amacı sağlık çalışanlarının kişilik özellikleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmanın 6 hipotezi vardır: 1) psikolojik dayanıklılık ve növratizm negatif yönde ilişki içerisindedir, 2) psikolojik dayanıklılık ve dışa dönüklük pozitif yönde ilişki içerisindedir, 3) psikolojik dayanıklılık ve sorumluluk pozitif yönde ilişki içerisindedir, 4) psikolojik dayanıklılık ve açıklık pozitif yönde ilişki içerisindedir, 5) psikolojik dayanıklılık ve uyumluluk pozitif yönde ilişki içerisindedir 6) beş büyük kişilik özelliği psikolojik dayanıklılığı yordamaktadır. Araştırmanın örneklemi 412 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Psikolojik dayanıklılık, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ile Beş Faktörlü Kişilik Özellikleri ise Sıfatlara Dayalı Kişilik Ölçeği ortalamaları ile ölçülmektedir. Sonuç olarak, psikolojik dayanıklılık ve növratizm arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak, psikolojik dayanıklılık ile dışa dönüklülük, sorumluluk ve açıklık arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Fakat, psikolojik dayanıklılık ile uyumluluk arasında ilişki bulunamamıştır. Beş faktörlü kişilik özelliklerinden növratizm ve dışa dönüklülük boyutlarının psikolojik dayanıklılığı açıkladığı görülmüş olup; deneyime açıklık, yumuşak başlılık ve sorumluluk özelliklerinin psikolojik dayanıklılığı anlamlı şekilde açıklamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In literature, there are several studies focusing on the relationship between big five personal traits and psychological resilience. However, the studies researching this relationship solely in healthcare professionals are rare. Therefore, this study will be an innovative study for the literature to examine the personality traits and psychological resilience of healthcare professionals. The aim of this study is to examine the relationship between the personality traits and psychological resilience. This study has six hypotheses: 1) resilience and neuroticism are negatively correlated, 2) resilience and extraversion are positively correlated, 3) resilience and consciousness are positively correlated, 4) resilience and openness to new experience are positively correlated, 5) resilience and agreeableness are positively correlated 6) big Five personality traits significantly predict psychological resilience. The sample of the study consists of 412 healthcare professionals. Resilience is measured by the averages of Brief Resilience Scale and the Five Factor Personality traits measured by the averages of Adjectives Based Personality Scale. As a result, a negative correlation was found with resilience and neuroticism. A positive relationship was found between resilience and extraversion, conscientiousness and openness to new experiences. However, no relationship was found between resilience and agreeableness. In addition, the neuroticism and extraversion, significantly explain resilience; openness to experience, agreeableness and conscientiousness did not significantly explain psychological resilience.