The impact of teaching topical structure analysis on coherence in EFL writing
Temasal yapı analizi eğitiminin İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretiminde bağdaşık yazma becerisine etkisi
  1. Tez No: 713093
  2. Yazar: GÖKHAN ÇEPNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kelimeler, cümleler ve paragraflar arasında mantıksal köprüler kurmak, anlaşılır ve akıcı yazılı ürünler üretmesi beklenen ikinci dil öğrenenler için hala zor kabul ediliyor. İkinci dilde yazma becerilerinin öğretiminde kullanılabilecek etkili bir yöntem bulma arayışında olan bu çalışmanın amacı Temasal Yapı Analizi olarak adlandırılan yöntemin etkinliğini araştırmaktır. Çalışmanın örneklem gurunu Türkiye'de bir yükseköğretim kurumunun hazırlık sınıfında öğrenim görmekten olan 14 erkek öğrencidir. Çalışma yarı deneysel olarak tasarlanıp uygulanmıştır, deney grubu Temasal Yapı Analizi eğitimi almışlar ve bunu yazma çalışmalarını değerlendirmek ve gözden geçirmek için kullanmışlardır. Kontrol grubu ise yazma eğitimini mevcut müfredat çerçevesinde almıştır. Nicel veriler performans ölçekleri ve TYA ile, nitel veriler ise öğrenciler ile yapılan mülakatlar ve eğitici notlarından elde edilmiştir. Çalışma TYA tekniğinin öğretilmesinin deney grubundaki öğrencilerin yazılarında ve olumlu bir etki yarattığını ortaya koymuş ve daha bütüncül yazmalarına yardımcı olduğunu göstermiştir. Öğrenciler ile yapılan mülakatlar ve eğiticinin gözlem notları da TYA eğitiminin öğrencilerde bütüncül ve akıcı yazma konusunda bir farkındalık yarattığını, yazma kaygılarını düşürdüğünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Building logical bridges between words, sentences, and paragraphs have still been considered to be difficult for L2 learners who are expected to produce comprehensible and fluent written productions—searching for valid and applicable instruction in L2 writing classes, the current study aimed at finding instructional effects of Topical Structure Analysis on the establishment of coherence L2 learners' written productions. The study participants were 14 male L2 learners studying in the prep class of a higher education institution in Turkey. The study employed a quasi-experimental design. The experimental group received instruction on using TSA to revise and compose their writings. In contrast, the control group learned writing conventions within the scope of the curriculum applied in the institution. The quantitative data was obtained from pre-test and post-test rubric scores and progression types scores and the qualitative data was elicited from student reflections and teacher observation notes. The study revealed the positive contribution of TSA on the establishment of coherence in the writings and writing performances of the experimental group. The student interviews and teacher's observation notes have also shown that the implementation of TSA contributed to raising learners' awareness of coherence while diminishing their writing anxiety.