The relationship of eating awareness with body mass index in individuals going to A sports club
Spor kulübüne giden bireylerde yeme farkındalığının beden kitle indeksi ile ilişkisi
- Tez No: 713135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada spor kulübüne giden bireylerde yeme farkındalığının Beden Kitle İndeksi (BKİ) ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İstanbul Göztepe Akademi Spor Kulubüne giden 18-45 yaş arası bireylerden yüzyüze görüşme yöntemi ile veri toplanmıştır. Demografik bilgilerin yanı sıra Yeme Farkındalığı Ölçeği-30 kullanılarak veriler alınmıştır. Çalışmaya 281 kadın, 257 erkek olmak üzere 538 katılımcı iştirak etmiştir. Katılımcılarının YFÖ-30 puanları cinsiyete göre incelendiğinde toplam skor, disinhibisyon, odaklanma ve farkındalık alt ölçeklerinde cinsiyetler arasın anlamlı fark saptanmadı. Duygusal yeme, enterferans kadınlarda daha düşük tespit edilmişken yeme kontrolü ve yeme disiplini erkek katılımcılarda düşük bulunmuştur. Disinhibisyon ve duygusal yeme puanları yaş ilerledikçe artmış saptanmıştır. Katılımcıların YFÖ-30 total skorları BKİ aralıklarına göre incelendiginde BKİ değeri BKİ değeri arttıkça YFÖ-30 sonuçlarının azaldığı görülmektedir. YFÖ-30 total skorları ile BKİ değerleri arasında zayıf negatif yönlü bir korelasyon saptanmıştır. Dishibisyon, odaklanma, yeme disiplini, farkındalık ve enterferans alt ölçeklerii puanları BKİ'den etkilenmezken duygusal yeme sorunu obez bireylerde normal kilolulara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Spora devam eden bireylerin çalışma evrenini oluşturduğu araştırmamızda daha düşük BKİ ve yeme farkındalığı arasında ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the relationship between mindfull eating and Body Mass Index (BMI) in participants who go to sports clubs. Data were collected from individuals between the ages of 18-45 who went to Istanbul Göztepe Academy Sports Club by face-to-face interview method. In addition to demographic information, data were obtained using the Mindfull Eating Questionnaire (MEQ)-30. 538 participants, 281 women and 257 men, participated in the study. When the MEQ-30 scores of the participants were examined according to gender, no significant difference was found between the genders in the total score, disinhibition, focus and awareness subscales. Emotional eating and interference were found to be lower in females, while eating control and eating discipline were lower in male participants. Disinhibition and emotional eating scores were found to increase with increasing age. When the MEQ-30 total scores of the participants are analyzed according to the BMI ranges, it is seen that the MEQ-30 results decrease as the BMI value increases. A weak negative correlation was found between MEQ-30 total scores and BMI values. While inhibition, focus, eating discipline, awareness and interference subscale scores were not affected by BMI, emotional eating problem was found to be higher in obese individuals compared to normal weight individuals.In our study, in which individuals who continue to do sports constitute the study population, a relationship was found between lower BMI and eating awareness.