Valuing health
Sağlığa değer biçme
  1. Tez No: 713136
  2. Yazar: GÜNAL BİLEK
  3. Danışmanlar: DR. JEREMY E OAKLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Sheffield
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, sağlığa değer biçme ihtiyacı hakkında bilgi vermeyi ve sağlık durumlarının faydalarının iki veri seti kullanılarak nasıl hesaplandığını göstermeyi amaçlamaktadır. TTO olarak adlandırılan ilk veriler, katılımcıların faydalarını gösteren Astım Yaşam Kalitesi Anketi (AQLQ) anketinden elde edildi. DCE olarak adlandırılan ikinci veri, insanlardan iki sağlık durumu arasındaki seçimlerini belirtmelerini isteyen Ayrık Seçim Deneyinden (DCE) türetilmiştir. TTO verilerinde 307 denek ve 2456 gözlem bulunurken, DCE verilerinde 1002 denek için 24 farklı sağlık durumu çifti (toplamda 48) vardır. TTO verilerinin yanıt değişkeni -1 ile 1 arasında sürekli değerler alırken, DCE verilerinde cevap değişkeni sadece 0 veya 1 olabilir; çünkü deneklere aralarından seçim yapabilecekleri sadece 2 sağlık durumu verilir. Bu yüzden, cevap değişkeni ikili değişkendir. TTO verilerine tek yönlü bir hata bileşenleri rastgele etkiler modeli, DCE verilerine ise logit ve probit modelleri uygulandı. İki veri setini birlikte analiz etmek için her bir veri setinin modelleri birleştirildi. DCE verileri için iki model olduğundan, iki birleşik model oluşturulmuştur. Analizi yapmak için iki yaklaşım kullanıldı: maksimum olabilirlik ve Bayes yaklaşımları. Sonuçları özetlemek gerekirse, alternatif modeller arasında önemli bir fark vardı. Ek olarak, iki yaklaşımın sonuçları arasında dikkate değer bir fark vardı: Bayes yaklaşımı, maksimum olabilirlik yaklaşımından daha başarılıydı.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to provide information about the need for valuing health and to show how utilities of health states are calculated by using two data sets. The first data called the TTO were derived from a Asthma Quality of Life Questionnaire (AQLQ) survey which shows the utilities of subjects. The second data called the DCE were derived from a Discrete Choice Experiment (DCE) which asks people to state their choices between two health states. In the TTO data, there are 307 subjects and 2456 observa- tions, whereas in the DCE data there are 24 di↵erent pairs of health state (48 in total) for 1002 subjects to choose from. The response variable of the TTO data takes continuous values between -1 and 1. However, in the DCE data, the response variable can only be 0 or 1 since the subjects are given only 2 health states to choose from, which makes the response variable binary. A one-way error components random e↵ects model was fitted to the TTO data, while the logit and probit models were fitted to the DCE data. To analyse the two data sets together, models of each data set were combined. Since there were two models for the DCE data, two combined models were generated. Two approaches were used to conduct the analysis: maximum likelihood and Bayesian approaches. To summarise the results, there was a significant di↵erence between the al- ternative models. In addition, there was a remarkable di↵erence between the results of the two approaches: the Bayesian approach was more successful than the maximum likelihood approach.