Çocuklarda ilaç alerjilerinin klinik ve laboratuvar olarak değerlendirilmesi
The assesment of drug allergy in children with clinical and laboratory work up
  1. Tez No: 713162
  2. Yazar: AYŞE SÜLEYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İlaç alerjileri çocuklarda nadir görülse de hayatı tehdit edici boyutta olabilmesi nedeniyle önemlidir. Bu çalışmada ilaç alerjisi öyküsü ile başvuran çocuklarda ilaç alerjisinin sıklığını, etkileyen faktörleri, tanısında kullanılan deri ve provokasyon testlerinin yeterliliğini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda 1-18 yaş aralığında 210 çocuk değerlendirdik. Antibiyotiklerle 50, nöromüsküler blokörler (NMB) ile 57, lokal anestezikler ile 51, intravenöz anestezikler ile 30, opiyatlar ile 22 hastaya test yaptık. Hastalara önce deri delme testi yapıldı. Bu test negatifse intradermal test yapıldı. Antibiyotik ve lokal anestezik için test yapılan hastalara provokasyon testleri de yapıldı. Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), atopi öyküsü, daha önce ilgili ilacı kullanma durumu, ilaç veya gıda alerji öyküsü, altta yatan hastalık varlığı yönünden testleri pozitif ve negatif olan gruplar karşılaştırıldı. Antibiyotik alerjisi şüphesi ile değerlendirilen hastalarda deri testleri veya provokasyon testleri pozitif olan grupta sadece eşlik eden hastalık açısından anlamlı fark vardı. Bu çocuklarda immün yetmezlik ve kistik fibroz daha fazla bulundu (p= 0.004). Nöromüsküler blokörlerde yaş ve daha önce NMB kullanma öyküsü açısından anlamlı fark saptandı. Pozitif grupta yaş daha küçük (p= 0.017), daha önce NMB kullanma öyküsü daha fazla idi (p= 0.00). Lokal anesteziklerde pozitif grupta, ailede ilaç alerjisi öyküsü daha yüksek idi (p= 0.03). Opiyatlarda deri testleri pozitif grupta ailede ilaç alerji öyküsü daha fazla idi (p= 0.02). İntravenöz anesteziklerde pozitif grupta daha önce ilacı kullanma öyküsü daha yüksek bulundu (p= 0.00).
Özet (Çeviri)
Although drug allergies are rare in children, they are important because they can cause life-threatening reactions. In this study, we aimed to evaluate the frequency of drug allergy, the factors affecting it, and the adequacy of skin and provocation tests used in the diagnosis of drug allergy in children presenting with a history of drug allergy. In our study, we evaluated 210 children aged 1-18 years. We tested 50 patients with antibiotics, 57 patients with neuromuscular blockers (NMB), 51 patients with local anesthetics, 30 patients with intravenous anesthetics, and 22 patients with opiates. First, the skin puncture test was performed. If this test was negative, an intradermal test was performed. Provocation tests were also performed on patients who were tested for antibiotics and local anesthetics. The groups with positive and negative tests were compared in terms of age, gender, body mass index (BMI), atopy history, previous drug use, drug or food allergy history, and presence of underlying disease. There was a significant difference only in terms of concomitant disease in the group with positive skin tests or provocation tests in patients evaluated with suspected antibiotic allergy. Immunodeficiency and cystic fibrosis were more common in these children (p= 0.004). There was a significant difference in neuromuscular blockers in terms of age and previous NMB use. The positive group had a younger age (p= 0.017) and a higher history of NMB use (p= 0.00). Family history of drug allergy was higher in the positive group for local anesthetics (p= 0.03). Family history of drug allergy was higher in the group with positive skin tests in opiates (p= 0.02). Previous drug use history was higher in the positive group for intravenous anesthetics (p= 0.00).