Finansal kriz dönemlerinde optimal sermaye yapısını etkileyen mikro ve makro faktörlerin modellenmesi
Modeling of micro and macro factors affecting optimal capital structure in financial crisis periods
- Tez No: 713204
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul'da işlem gören Türkiye'deki şirketlerin sermaye yapısı kararlarını etkileyen mikro ve makro faktörlerin tespit edilmesinin yanı sıra hedef sermaye yapılarına ilerleme davranışlarının araştırılmasıdır. Bu kapsamda Borsa İstanbul'da kesintisiz olarak işlem gören 44 şirketin 2007-2009 ve 2017-2019 yılları arasındaki bilanço ve gelir tablosu verilerinden bir dinamik panel modeli kurulmuş olup, analizler havuzlanmış en küçük kareler tahmincisi, sabit etkiler grup içi tahmincisi, Arellano-Bond fark GMM tahmincisi ve Arellano-Bover/Blundell-Bond sistem GMM tahmincisi kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda firmaya özgü faktörlerin yanı sıra makroekonomik faktörlerin de şirketlerin sermaye yapısı kararlarında etkili olduğu görülmüştür. Bununla birlikte Türkiye'deki şirketlerin hedefledikleri bir kaldıraç seviyelerinin olduğu ve hedef sermaye olarak gördükleri bu yapıya doğru ilerlemeye çalıştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the micro and macro factors that affect the capital structure decisions of companies traded on Borsa Istanbul in Turkey, as well as to investigate the companies' behavior of progress to target capital structures. In this context, a dynamic panel model was established based on the balance sheet and income statement data of 44 companies continuously traded on Borsa Istanbul from the years 2007 to 2009 and 2017 to 2019. The pooled least squares estimator, the within-group fixed effects estimator, the Arellano-Bond difference GMM estimator, and the Arellano-Bover/Blundell-Bond system GMM estimator were used for analysis. The research results show that besides company-specific factors, macroeconomic factors also have an impact on the capital structure decisions of companies. In addition to this, it has been determined that the companies in Turkey have a level of leverage that they aim for and they are trying to move towards this structure that they see as target capital.