Sulu tarım arazilerinde kapitalizasyon faiz oranının saptanması: Tokat ili Kazova bölgesi örneği
A research on capitalization rate for irrigated agricultural lands in Kazova plain of Tokat province
  1. Tez No: 713466
  2. Yazar: NURGÜL KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE GÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı Tokat ili Kazova Bölgesi'nde sulu şartlarda üretim yapılan tarla arazilerinde kapitalizasyon faiz oranını belirlemektir. Çalışmada kullanılan veriler, araştırma bölgesinde bulunan 88 tarım işletmesinden anket yöntemi ile elde edilmiştir. Toplanan veriler 2020 üretim dönemine aittir. Araştırma bölgesinde arazilerin %94.98'ünün tarla arazisi, %2.94'ünün sebze arazisi ve %2.08'inin ise bağ arazisi olduğu belirlenmiştir. Araştırma bölgesinde mal sahibi tarafından işletilen tarla arazilerinde gayrisafi hasıla değeri 1 713.22 TL/da olarak belirlenmiştir. İncelenen tarımsal işletmelerin arazi rantı 632.40 TL/da olarak bulunmuş, arazi rantının gayrisafi hasıla içindeki oranı ise %36.91 olarak belirlenmiştir. Bölgedeki ortalama arazi fiyatı ise 14 659.43 TL/da olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, mülk işletmeciliği şeklinde işletilen sulu tarla arazilerinde kullanılabilir kapitalizasyon faiz oranı %4.31 olarak tespit edilmiştir. Yörede yapılacak arazi değerleme ve kamulaştırma çalışmalarında bu oranın kullanılması önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Tokat, Kapitalizasyon faiz oranı, Arazi rantı, Arazi satış değeri
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the capitalization interest rate in the fields where production is made in the Kazova Region of Tokat, where irrigation is available. The data used in the study were obtained by survey method from 88 agricultural enterprises in Kazova Region in the 2020 production period. It has been determined that 94.98% of the lands in the research area are field lands, 2.94% are vegetable lands and 2.08% are vineyard lands. The gross product value in the field lands operated by the owner in the research region was determined as 1 713.22 TL/da. The land rent of the examined agricultural enterprises is 632.40 TL/da, and the ratio of the land rent to the gross product is 36.91%. The average land price in the region is 14 659.43 TL/da. According to the results of the study, the usable capitalization interest rate in irrigable field lands operated as property management is 4.31%. According to the research findings, it is recommended to use this ratio in land valuation and expropriation studies to be carried out in the region. KEYWORDS: Tokat, Capitalization Interest Rate, Land Rent, Land Sales Value