The effect of olive oil on diabetics pattern
Zeytinyağının diyabet hastalarına etkisi
- Tez No: 713647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ABDOL ALRUBAYEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Zeytinyağının tip 2 diyabetli hastalarda hiperglisemi düzeylerini düşürmeye yönelik etkinliği üzerine bir çalışma yapılmıştır. Basra Tıp Fakültesine başvuran ve bu hastalığa sahip olan hastalar, diğer kronik hastalıklara (kalp-damar hastalığı, rinopati, diyabetik nefropati vb.) yakalanma riski yüksek olan bir popülasyon seçilmiştir. Araştırma 150 kişi üzerinde yapıldı. Sağlık personeli tarafından usulüne uygun olarak tip 2 diyabet tanısı konulan 120 hastaya tedavi uygulanmıştır. Gliseminin biyokimyasal tayini enzimatik yöntemle, istatistiksel yöntem olarak t-student ve Kolmogórov testleri uygulandı. Zeytinyağı ile tedavide 3 ay süreyle haftada sadece bir kez olmak üzere 20 gr'lık doz salata şeklinde kullanılmıştır. Bu sürenin sonunda çalışmada değerlendirilen 120 hastanın glukoz düzeylerinin düştüğü gözlenmiştir. Laboratuvar belirleme öncesi ve sonrası 142, 78 mg/dL ile 85, 15 mg/dL arasında değişmektedir. Kontrol grubu olarak iş ve diğer aktiviteler nedeniyle tedaviyi bırakan 5 hasta alınmıştır. Glikoz seviyesi, Zeytinyağı tedavisi görenlere kıyasla değerlerin düşmediği tespit edilerek önce ve sonra ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
A study has been carried out on the efficacy of olive oil in patients with type 2 diabetes mellitus, with the aim of reducing hyperglycemia levels. Patients attended to Basrah medical College, who have this disease were chosen, a population with high risk of contracting other chronic diseases (risk cardiovascular disease, rhinopathy, diabetic nephropathy etc.). The study was conducted on 150 people. Treatment was performed on 120 of them, duly diagnosed with type 2 diabetes mellitus by the medical personnel. The biochemical determination of glycemia was performed by enzymatic method, and the tstudent and Kolmogórov tests were applied as a statistical method. For the treatment with Olive Oil, the dose of 20g was used in the form of salad, only once a week for a period of 3 months. At the end of this period, it was observed that the 120 patients considered in the study decreased glucose levels. Before and after laboratory determination ranged from 142.78 mg/ dL to 85.15 mg/ dL. As a control group, 5 patients who abandoned treatment for work reasons and other activities were considered. The glucose level was measured before and after, finding that the values had not decreased, compared to those who did undergo the treatment with olive oil.