Örgüt kültürünün kurumsal imaja etkisi: Bir vakıf üniversitesi örneği
The effect of organizational culture on institutional image: A foundation university example
  1. Tez No: 713813
  2. Yazar: BETÜL HAYMANALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BÜYÜKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya, her geçen gün teknolojinin, pandemi sürecinin, ekonomik dalgalanmaların etkisiyle değişken bir yapıya bürünmektedir. Dünyada meydana gelen bu değişimler bireysel anlamda insanı ve buna bağlı olan her şeyi etkilemektedir. Bu değişimler çalışanların, kurumların kültürlerine bakış açısından kurum imajına nasıl bir etki yaptığı konusunda araştırma yapmanın önemini ön plana çıkarmıştır. Bu araştırmada Konya ilinden seçilen bir vakıf üniversitesinin sahip olduğu, benimsedikleri kültürün, personelin kurum imajı üzerindeki bakış açısına etkisini ortaya koymaktadır. Yüksek öğretim düzeyinde eğitim veren bir kurum açısından örgüt kültürünün kurumsal imaja olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Böylece kuruma dair düzenlenmesi ve önem verilmesi gereken hususların üzerinde daha kolay durulabilecektir. Çalışmanın ilk bölümünde literatürde yer alan örgüt kültürü kavramı, örgüt kültürünün modelleri ve boyutları incelenmiş bunlara bağlı kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümünde imaj kavramı, kurumsal imaj, kurumsal imajın önemi ve bunlara bağlı kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın modeli açıklanarak bulgulara yer verilmiştir. Son bölümde ise araştırmanın sonuçları açıklanmış ve buna bağlı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world takes on a changeable structure day by day with the effect of technology, pandemic and economic fluctuations. These changes in the world affect the individual and everything related to it. These changes have highlighted the importance of doing research on how corporate culture affects corporate image from the perspective of employees. In this research it reveals the effect of the organizational culture adopted by a foundation university, selected from Konya province, on the personnel's perspective on the corporate image. In this research, it is aimed to investigate the effect of organizational culture on corporate image in terms of an institution providing education at higher education level. In the first part of the study, the concept of organizational culture in the literature, the models and dimensions of organizational culture are examined, and the related concepts are explained. In the second part, the concept of image, corporate image, the importance of corporate image and related concepts are explained. In the third part, the model of the research is explained, and the findings are given. In the last part, the results of the research are explained and the related recommendations are given.