COVİD-19 pandemisinin bankacılık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerine etkisi: Erzincan ili örneği
The effect of the COVİD-19 pandemi̇c on the burnout levels of banki̇ng employees Erzi̇ncan provi̇nce sample
  1. Tez No: 713929
  2. Yazar: ERSİN TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL HÜMEYRA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünyada ve ülkemizde geçmişten günümüze kadar birçok küresel salgın insanlığı etkisi altına almıştır. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya hızla yayılan Covid-19 pandemisi yaklaşık iki yıldır ülkemizi de derinden sarsmıştır. İlk olarak sağlık sistemini etkileyen bu salgın hastalık daha sonra ekonomilerin büyük ölçüde etkilenmelerine yol açmıştır. Covid-19 pandemisinin ülkemiz ekonomisine olumsuz etkilerini azaltılabilmek için en büyük görev bankalara düşmüştür. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olmayı gerektiren, değişim ve gelişimin sürekli yaşandığı, rekabetin yüksek olduğu bankacılık sektöründe, Covid-19 pandemi sürecinde ekonominin olumsuz etkilenmemesi ve vatandaşların taleplerinin karşılanması adına çalışanlar yoğun çaba göstermişlerdir. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 fobisinin bankacılık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerine etkisini araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için Erzincan ilinde ve ilçelerinde faaliyet gösteren kamu ve özel mevduat banka çalışanlarına, anket yoluyla bir araştırma yapılmıştır. Toplanan veriler istatistiki yöntemler aracılığıyla analiz edilmiştir. Ortaya çıkan bulgular, Covid-19 pandemisi sürecinde banka çalışanlarının yaşadıkları korkunun tükenmişlik durumları üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Several global pandemics have come upon the humanity in the world and in our country until today. The Covid-19 pandemic, which shows up in Wuhan city of China and spread rapidly all over the world in a short while, has deeply shaken our country for about two years. This pandemic, which first ruined the health system, later caused significant effects on economies. Banks assume the biggest responsibility in order to eliminate the negative effects of the Covid-19 pandemic on our national economy. The banking sector, which requires constant communication with people, where change and development is constantly experienced, and where competition is high, made great efforts to prevent the economy from being adversely affected during the Covid-19 pandemic process and to meet the demands of the citizens. The aim of this study is to research the effects of Covid-19 phobia on the burnout levels of banking employees. In order to achieve this aim, a survey was conducted with the employees of public and private deposit banks operating in Erzincan province and its districts. The collected data were analyzed through the statistical methods. Findings demonstrate that the fear experienced by the bank employees during the Covid-19 pandemic has a significant effect on their burnout status.