Kronik boyun ağrılı bireylerde enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyon yönteminin ağrı ve eklem pozisyon hissi üzerine akut etkisi
Acute effect of instrument assisted soft tissue mobilization method on pain and joint position sense in individuals with chronic neck pain
  1. Tez No: 714054
  2. Yazar: HASAN GERÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. AYDAN AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; kronik boyun ağrılı bireylerde tek seanslık Enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyonu (EYYDM) uygulamasının, ağrı ve eklem pozisyon hissi (EPH) üzerine akut etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya en az 12 haftadır kronik boyun ağrısı olan 18-65 yaş arası 39 birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bireyler, blok randomizasyon yöntemi ile EYYDM uygulaması (n=13), sham uygulama (n=13) ve kontrol (n=13), (7 kadın, 6 erkek) olarak üç gruba ayrıldı. Katılımcıların ağrı şiddeti görsel analog skala (GAS) ile, eklem pozisyon hissi“Cervical Range of Motion”(CROM - Performance Attainment Associates, Lindstrom, Minnesota, US) cihazı kullanılarak uygulamalardan önce ve sonra değerlendirildi. Kontrol grubu harici gruplara ilk ölçümden sonra tek seans EYYDM veya sham EYYDM uygulaması yapıldı. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Değerlendirme sonucunda, GAS skorunda uygulama sonrasında akut olarak istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi (p=0,001).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the acute effect of single session Instrument assisted soft tissue mobilization (IASTM) application on pain and joint position sense (JPS) in individuals with chronic neck pain. Thirty-nine individuals between the ages of 18-65 who had chronic neck pain for at least 12 weeks were included in this study. The individuals included in our study were divided into three groups as EYYDM application (n=13), sham application (n=13) and control group (n=13), (7 women, 6 men) with the block randomization method. The pain intensity of the participants was evaluated with a visual analog scale (VAS), and joint position sense was evaluated before and after the applications using the Cervical Range of Motion (CROM - Performance Attainment Associates, Lindstrom, Minnesota, US) device. After the initial measurement, a single session of IASTM or sham IASTM was applied to the groups other than the control group. No intervention was made in the control group. VAS score were statistically significant (p=0.001) after applications.