Hemşirelik öğrencilerinin istenmeyen perioperatif hipotermi bakım algoritmasını öğrenmelerine dijital oyun tabanlı öğrenim ile zenginleştirilmiş çevrimiçi öğretimin etkisi
The effect of online education enriched with digital game based learning on nursing students' learning of the inadvertent perioperative hypothermia care algorithm
  1. Tez No: 714301
  2. Yazar: AYLİN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLUDE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerinin istenmeyen perioperatif hipotermi (İPH) bakım algoritmasını öğrenmelerine dijital oyun tabanlı öğrenim (DOTÖ) ile zenginleştirilmiş çevrimiçi öğretimin etkisini belirlemek amacıyla karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın nicel aşaması tek gruplarda ön test- son test müdahale çalışması olarak, nitel aşaması ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel örneklem grubunu 39 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Literatür doğrultusunda İPH bakım algoritması geliştirilmiş ve İPH bakım algoritması doğrultusunda yazılan vakalarla, dijital ortamda belirli aşamalardan oluşan bir oyun aktivitesi geliştirilmiştir. Öğrencilere İPH'ye ilişkin bir ön test uygulandıktan sonra, çevrimiçi yöntemle algoritma temelinde teorik konu anlatımı yapılmıştır. Ardından bir hafta süreyle oynamaları için DOTÖ aktivitesi bağlantı adresi paylaşılmıştır. Öğrencilerden oyunu en az 5 kez tamamlamaları istenmiştir. Bir haftanın sonunda son test ve ardından Öğretim Materyali Motivasyon Ölçeği (ÖMMÖ) uygulanmıştır. Daha sonra tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen 13 öğrenci ile araştırmanın nitel aşaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted using an exploratory sequential design, one of the mixed research methods, in order to determine the effect of online teaching enriched with digital game-based learning (DGBL) on nursing students' learning of the inadvertent perioperative hypothermia (IPH) care algorithm. The quantitative stage of the research was carried out as a pre-test post-test intervention study in single groups, and the qualitative stage was carried out with semi-structured interview technique. The quantitative sample group of the study consisted of 39 nursing students. An IPH care algorithm has been developed in line with the literature. With the cases written in line with the IPH care algorithm, a game activity consisting of certain stages has been developed in the digital environment. After a pre-test on IPH was applied to the students, theoretical lectures were made on the basis of algorithms with the online method. Then, the DGBL activity link address was shared for them to play for a week. Then, the qualitative phase of the research was carried out with 13 students determined by the stratified sampling method.