Reliability analysis of concrete haunched beams reinforced by fiber reinforced polymer (FRP) bars
Lif takviyeli polimer (FRP) çubuklarla donatılandırılmış beton değişken kesitli kirişlerin güvenilirlik analizi
- Tez No: 714647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Lif takviyeli polimer (FRP) donatılar kimyasal saldırılara karşı geçirimsizliği, yüksek çekme dayanımı ve çeliğe kıyasla daha hafif oluşu nedeniyle bütün dünyada artış gösteren bir talebe ve kullanıma sahiptir. Bu çalışmanın amacı kum ile kaplanmış FRP çubuklar ile donatılandırılmış değişken kesitli etriyesiz kirişlerin eğilme davranışını araştırmak ve buna bağlı olarak stokastik sonlu eleman analizlerini yapmaktır. Bu tezde, cam katkılı FRP donatılar için beton başınç mukavemeti, eğim açısı ve donatı oranı olmak üzere 3 parametre dikkate alınmış; karbon FRP için ise bunların yanında aderans gerilmesinin etkisi de dikkate alınmıştır. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama doksan altı modelden oluşmaktadır. Sonuçlar yük-deplasman grafikleri vasıtasıyla özetlenmiştir. Sonuçlar yüksek donatı oranına sahip kirişlerin daha düşük deplasman trendi ile birlikte göçme yükünde artış olduğunu göstermiştir. Basınç mukavemeti yüksek kirişlerin hem yük taşıma kapasiteleri hem de deplasmanları daha yüksektir. Ayrıca eğim açısı diğer parametrelere nazaran önemli bir etkiye sahip değildir. İkinci aşamada, her bir kiriş için latin hiperküpü örnekleme metoduyla elli adet simülasyon oluşturularak hangi parametredeki belirsizliğin yük taşıma kapasitesi açısından daha önemli olduğu belirlemek için stokastik sonlu eleman analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda kiriş kalınlığındaki belirsizliğin hem prizmatik hem de prizmatik olmayan kirişlerin yük taşıma kapasiteleri için en hassas durumu oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiber reinforced polymer rebar (FRP) has an increasing demand and use worldwide due to its imperviousness to chemical attacks, along with its higher tensile strength, and lower weights compared to steel. The aim of this study is to investigate the flexural behavior of haunched beams reinforced with sand coated FRP rebar and conduct stochastic finite element analysis accordingly. In this thesis, for glass FRP three parameters had been taken into consideration, namely, concrete compressive strength, inclination angle, and reinforcement ratio, and for carbon FRP the effect of bond stress was considered as well. The study consists of two main phases. The first phase was comprised of ninety-six models. Results of the study were summarized in the form of load-deflection curves. The results indicated that there is increase in failure load along with lower deflection patterns for the beams having higher reinforcement ratio. Both load capacity and deflection were higher for the beams whose compressive strengths were high. Moreover, the inclination angle had no significant effect on most of the other parameters. In the second phase, stochastic finite element analysis was implemented via producing fifty simulations for each beam by Latin Hypercube Sampling technique in order to determine whose uncertainty is more important in terms of load capacities of the beams. As a result of the study, it was found that the uncertainty in beam thickness was the most sensitive parameter regarding load capacities of both prismatic and haunched beams.