Afet ve salgın bilgi yönetim sistemlerinde iş süreçleri modelleme ve süreç benzetim yaklaşımı
Business process modeling and process simulation approach in disaster and pandemic knowledge management systems
- Tez No: 714677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET HASGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde kuruluşların en değerli varlıkları“bilgidir”. Bilgiler kuruluşların uzun yıllarına dayanan deneyimlerinin bir sonucudur. Her kuruluşta birçok bilgi vardır. Kuruluşların en önemli sorunu bu bilgilerin yönetimidir. Bu noktada bilgilerin yönetilebilmesi için bilgi yönetim sistemleri ortaya çıkmıştır. İlk bilgi yönetim sistemleri daha çok açık bilgi üzerine yapılmıştır. Fakat bilgilerin sadece açık bilgi olmadığı bir gerçektir. Bu nedenle yeni bir bakış açısı doğmuştur. Ortaya çıkan yeni bakış açısı hem açık bilgiyi hem de örtük bilgiyi içerisinde barındırır. Bu alanla ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar daha çok kuruluşların gelecek hedefleri ve güncel ilerleyişleri üzerine karar vermek için kullanılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında kuruluşların yanı sıra bilgi yönetim sistemlerinin afet yönetimi gibi farklı alanlarda kullanılabileceği görülmüştür. Bilgi yönetim sistemlerini kuruluşlarda kullanmak zor olduğu kadar afet yönetiminde kullanmakta zordur. Özellikle zorluk noktasında, afetlerde kriz yönetme ve kuruluşlardaki kriz yönetme süreci birbirine benzer nitelikler taşımaktadır. Bilgilerin ve deneyimlerin zor edinilmesi sebebiyle doğru bir yönetim anlayışıyla oluşturulması temel hedeftir. Bu çalışma salgın hastalıklarda bilgi yönetim sistemlerinin kurulma aşamasını anlatan rehber bir çalışmadır. Bu nedenle öncelikli olarak bilgi, bilgi çeşitleri, bilgi yönetim ve enformasyon yönetim sistemleri arasındaki farklara değinilmiştir. Ek olarak salgın hastalıklara iş süreçleri yönteminin nasıl uygulanabileceğinden bahsedilmiştir. Böylelikle“Afet ve salgın bilgi yönetim sistemlerinde iş süreçleri modelleme ve süreç benzetim yaklaşımı”konulu çalışmamda bilgi yönetim sistemlerinin salgın hastalık süreçleri konusunda nasıl uygulanabileceği incelenmiş ve iş süreç benzetim yaklaşımıyla örneklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the most valuable asset of organizations is“knowledge”. The information is the result of many years of experience of organizations. Every organization has a lot of knowledge. The most important problem of organizations is the management of this knowledge. At this point, knowledge management systems have emerged to manage knowledge. These first knowledge management systems were mostly built on explicit knowledge. But it is a fact that information is not just clear information. Therefore, a new perspective was born. The emerging new perspective includes both explicit knowledge and tacit knowledge. Many studies have been done in this area. These studies were mostly used to decide on the future goals and current progress of the organizations. Within the scope of this thesis, it has been seen that knowledge management systems can be used in different areas such as disaster management as well as organizations. It is difficult to use knowledge management systems in disaster management as much as it is difficult to use in organizations. Especially in terms of difficulty, crisis management in disasters and crisis management processes in organizations have similar characteristics. Difficult to acquire knowledge and experience is the main goal with a correct management approach. The main goal is to create a correct management approach due to the difficult acquisition of knowledge and experience. This study is a guide study describing the establishment of information management systems in pandemics. For this reason, firstly, the differences between information, information types, information management and knowledge management systems are mentioned. In addition, it is mentioned how business process management can be applied to pandemics. Thus, in my study on“Business process modeling and process simulation approach in disaster and pandemic knowledge management systems”, how knowledge management systems can be applied to epidemic disease processes is examined and exemplified with a business process simulation approach.