Kemosensör florofor katkılanmış hidrojellerin optik özelliklerinin ve akrilamid bazlı hidrojellerin hazırlanmasında kosolvent etkisinin incelenmesi
Investigation of optical properties of chemosensors fluorophore doped hydrogels and cosolvent effect in the preparation of acrylamide-based hydrogels
- Tez No: 714676
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL BÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hidrojellerin şişmiş hali ıslak ve yumuşak malzemelerdir. Genellikle üç boyutlu ağ yapısı ve büyük miktarda sudan (%50-99) oluşurlar. Hidrojellerin birçok kullanım alanı mevcuttur. İlaç salım sistemlerinde, süper emiciler, mikro akışkanlar, yapay organ yapımında, yiyeceklerin depolanmasında nem tutucu olarak ve kontakt lensler gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, florofor boyaları (MPhTT ve PyTT) sentezlenmiştir. Sentezlenen florofor boyaları ATR-IR ve 1 H-NMR spektroskopileri ile karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Florofor boyaları ve farklı organik çözücüleri ile hidrojel sentezi gerçekleştirilmiştir. Hidrojel sentezinde amonyum persülfat (APS) başlatıcı, N,N'-metilenbis(akrilamid) (MBA) çapraz bağlayıcı, 2-akrilamido-2-metilpropensülfonik asit (AMPS), Akrilamid (AAm) monomerleri serbest radikaller haline dönüştürülmüş ve polimerizasyon gerçekleştirilmiştir. Hidrojel sentezinde organik çözücüler olarak aseton, etanol, DMSO ve DMF kullanılmıştır. Sentezlenen hidrojellerin fiziksel kararlılıkları şekilsel yapılarına göre tesbit edilmiş ve yumuşaklıkları belirtilmiştir. Hazırlanan farklı pH çözeltilerinde şişme özellikleri incelenmiştir. Yapılan %şişme sonuçlarına bakılarak en kararlı ve en fazla şişen jelin optik özellikleri ve anyon-katyon duyarlıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The swollen state of hydrogels is wet and soft materials. They usually consist of a three- dimensional network structure and a large amount of water (50-99%). Hydrogels have many uses. It is used in drug delivery systems, superabsorbers, microfluidics, artificial organ construction, food storage as a humectant, and in many areas such as contact lenses. In this study, fluorophore dyes (MPhTT and PyTT) were synthesized. Synthesized fluorophore dyes were characterized by ATR-IR and 1 H-NMR spectroscopies. Hydrogel synthesis was carried out with fluorophore dyes and different organic solvents. In hydrogel synthesis, ammonium persulfate (APS) initiator, N,N'-methylenebis(acrylamide) (MBA) crosslinker, 2-acrylamido-2-methylpropenesulfonic acid (AMPS), Acrylamide (AAm) monomers were converted into free radicals and polymerization was carried out. Organic solvents used in hydrogel synthesis were acetone, ethanol, DMSO and DMF. The physical stability of the synthesized hydrogels were determined according to their shape structures and their softness was specified. Swelling properties were investigated in different pH solutions prepared. By looking at the % swelling results, the optical properties and anion and cation sensitivities of the most stable and most swelling gel were examined.