Mobbing ve örgütsel sapma davranışları arasındaki ilişki: Kamu çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between mobbing and organizational deviation behaviors: A study on public employees
  1. Tez No: 714830
  2. Yazar: BURCU TİMURCAN TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Örgütlerde mobbing davranışı, bir çalışanın diğer bir çalışanı sistematik olarak yıldırması, onu manipüle etmesi, küçük düşürmesi ve hata yapmaya zorlayarak sonunda işinden ayrılmaya varacak bir noktaya getirmesi sürecidir. Örgütsel sapma davranışı ise çalışanların örgütsel ve toplumsal normlara, genel kabullere ve kurallara aykırı şekilde hareket etmesi anlamına gelmektedir. Hem mobbing hem de örgütsel sapma üretkenlik karşıtı davranışlar arasında sayılabilen kavramlardır. Bu çalışmada mobbing ve örgütsel sapma davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca demografik özelliklere göre algılanan bu davranış düzeylerinin değişimi de araştırılmıştır. Örgütler için olumsuz sonuçları olan bu kavramların incelenmesinin hem sorunun ortaya konulmasına yardımcı olması hem de iki kavram arasındaki ilişkinin yeteri kadar çalışılmaması dolayısıyla yazına katkı sağlaması beklenmektedir. Kamu çalışanları üzerinde gerçekleştirilen alan araştırmasında anket yönetimi kullanılmış ve 395 kişiye ulaşılmıştır. Elde edilen bulgulara göre değişkenler ve alt boyutları arasında pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca bazı demografik özellikler bakımından değişken ortalamalarının farklılaştığı tespit edilerek raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing behavior in organizations is the process of an employee systematically intimidating, manipulating, humiliating another employee, and forcing him to make mistakes, eventually bringing him to a point where he quits his job. Organizational deviation is employees act in violation of organizational and social norms, general acceptances and rules. Both mobbing and organizational deviation are concepts that can be counted among counterproductive behaviors. In this study, it is aimed to examine the relationship between mobbing and organizational deviation behaviors. In addition, the change in these perceived behavioral levels according to demographic characteristics was also investigated. Examining these concepts, which have negative consequences for organizations, both helps to reveal the problem and also contributes to the literature due to the little study of the relationship between the two concepts. In the field research carried out on public employees, the survey method was used and 395 people were reached. According to the findings, positive relationships were determined between the variables and their sub-dimensions. In addition, it was determined and reported that the mean of variables differed in terms of some demographic characteristics.