COVID-19 sürecinde sağlık çalışanlarının belirsizliğe tahammülsüzlük ve mizahla başa çıkma durumları
Healthcare people's coating with uncertainty and humor during COVID-19
  1. Tez No: 714842
  2. Yazar: EMİNE CANSU ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR ELÇİN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma COVID-19 sürecinde sağlık çalışanlarının belirsizliğe tahammülsüzlük ve mizahla başa çıkma durumlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcıilişki arayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki tüm sağlık çalışanları oluşturdu. Ancak pandemi ortamının yol açtığı araştırma güçlükleri nedeniyle araştırma evreni dijital kanallarla ulaşılan gönüllü̈sağlık çalışanları sınırlandırıldı. Araştırmanın örneklemini 30 Mart-30 Nisan 2021 tarihleri arasında örneklem seçim kriterini sağlayan, araştırmaya katılmaya gönüllü 415 katılımcı oluşturmuştur. Araştırma verileri 'Kişisel Veri Toplama Formu', 'Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12)' ve 'İşyerinde Mizah Yoluyla Başa Çıkma Ölçeği' ile toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, SPSS for Windows 21 (Statistical package for social science for windows, version 21.0) paket programı kullanıldı. Demografik ve tanımlayıcı veriler, ortalama standart sapma, sayı (n) ve yüzde (%) ile gösterildi. Yapılan KolmogorovSmirnov testine göre veriler normal dağılım gösterdiğinden istatistiksel analizlerde parametrik testler kullanıldı. Puan ortalamaları arasındaki farklar Student t testi ve OneWay ANOVA testi ile değerlendirildi. İleri istatistiksel analizler için Tukey testi yapıldı. İlişki analizleri Pearson Korelasyon Analizi testi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive-relation-seeking type to examine the intolerance of uncertainty and coping with humor in healthcare workers during the COVID-19 process. The universe of the research consisted of all healthcare professionals in Turkey. However, due to the research difficulties caused by the pandemic environment, all healthy adult volunteer health workers who access the link were limited, starting with the health workers whose research universe was reached via digital channels. The sample of the study consisted of 415 volunteers who met the sample selection criteria between 30 March and 30 April 2021. Research data were collected with the 'Personal Data Collection Form', 'Intolerance of Uncertainty Scale (BTS-12)' and 'The Scale for Coping with Humor in the Workplace'. SPSS for Windows 21 (Statistical Package for Social science for Windows, Version 21.0) was used to evaluate the data obtained from the study. Demographic and descriptive data were presented as mean standard deviation, number (n) and percentage (%). Parametric tests were used in statistical analysis since the data showed normal distribution according to the Kolmogorov-Smirnov test. Differences between mean scores were evaluated with Student's t test and One-Way ANOVA test. Tukey test was performed for further statistical analysis. Relationship analyzes were performed with Pearson Correlation Analysis and then Simple Regression Analysis test.