İlköğretim 8. sınıf Türkçe dersi öğrenci çalışma kitabındaki etkinliklerin öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi (ağrı ili örneği)
Evaluating the activities within the coursebook of primary education 8th grade Turkish course in accordance with the teachers' opinions (The case of ağri province)
- Tez No: 715313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim 8. sınıf Türkçe dersi ders kitabında yer alan etkinliklerin uygulanabilirliği ve öğrenci seviyesine uygunluğu, Türkçe öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda belirlenmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin söz konusu ders kitabında yer alan dil bilgisi etkinlikleri, anlatma etkinlikleri ve anlama etkinlikleri gibi belirli unsurlara ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırma öğretmen görüşlerini tespit etmeye yönelik olduğundan, tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ise 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Ağrı ilinde görev yapan 178 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen (a) Dil Bilgisi Anketi, (b) Anlatma Teknikleri (Yazma-Konuşma) Anketi ve (c) Anlama Teknikleri (Dinleme-Okuma) Anketi yoluyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of the activities in the coursebook of primary education 8th grade Turkish course and their suitability for the students' level were aimed at determining by means of Turkish teachers' opinions. So, the aims of the study are to examine these opinions about certain factors such as grammar activities, narrative activities and comprehension activities existing in the coursebook. Since the research was aimed at determining the views of teachers, it was designed in the survey model. The study group of this research consisted of 178 Turkish teachers who work in the province of Ağrı, in the 2020-2021 academic year. The data were collected through (a) The Grammar Questionnaire, (b) The Narrative Techniques (Writing&Speaking) Questionnaire, and (c) The Comprehension Techniques (Listening&Reading) Questionnaire developed by the researcher himself.