Turkish fathers perception of child competence
Türk babaların çocuk yeterliliği ile ilgili algısı
  1. Tez No: 71534
  2. Yazar: BERTA ŞENKAL MORENO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ALBAYRAK KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Türk Babaların Çocuk Yeterliği ile ilgili Algıları Berta Şenkal Moreno Bu çalışma babaların çocuk yeterliği ile ilgili düşüncelerini ortaya koymaya yönelik kültürlerarası bir araştırmanın parçasıdır. Araştırma özellikle Türk babalarının algısının sosyo-ekonomik statüye ve çocuğun cinsiyeti ile yaşma göre değişip değişmediği sorusunu yanıtlamayı amaçlamıştır. Buna ek olarak, babaların bir çocuğun yeterli olabilmesi için gösterdikleri nedenler incelenmiştir. Özgün formu Amerikan olan görüşme formunu Türkçe'ye uyarlamak ve babaların görüşme sorularına verdikleri yanıtları gruplamada kullanılacak kodlama şemasını geliştirmek için 84 ana-baba ile bir pilot çalışması yapılmıştır. Faktör ve içerik analizleri yoluyla yapılan bu çalışma yeterlikle ilgili 11, yeterlik nedenleriyle ilgili 10 faktörü açığa çıkarmıştır. Ana çalışmanın örneklemi, yaşları 24 ile 53 arasında değişen 73' ü köylü, 133' ü şehirli 206 babadan oluşmuştur. Tanımlayıcı analizler şunu göstermiştir ki“kendine yetebilmek”ve“okuldışı ilgi alanlarına sahip olmak,”eğitim düzeyi ve mesleki konumu yüksek olan, ve şehirde yaşayan babalar tarafından anlamlı derecede daha fazla; ancak“uyumluluk”ve“işle ilgili olmak”anlamlı ölçüde vııdaha az söz edilmiştir. Anlamlı sayıda daha fazla baba görüşmeye erkek çocuk ile başlamıştır.“Okul dışı ilgi alanları”erkek çocuklar için,“aile ile ilgili olmak”ise kız çocuklar için daha çok söz edilmiştir.“Kişilik özellikleri”ve“aile özellikleri”ergenlik öncesi yaşlardaki çocuklar için,“kendine yetebilmek”ve“uyumluluk”ergenlik yaşındaki çocuklar için daha çok söz edilmiştir. Her iki cinsiyet ve yaş grubu için de“eğitimle ilgili olmak,”“sosyal yeterlik,”“uyumluluk”ve“kişilik özellikleri”en fazla sözü edilen faktörler olmuştur; ancak“uyumluluk”bunlar arasında en önemli faktör olarak seçilmiştir. Çocuk yeterliğinin altında yatan faktörler arasında“ailenin çocukla ilgili tutumları”ve“psikolojik aile ortamı”en fazla sözü edilen nedenler olmuştur. (249 kelime) vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Fathers' Perceptions of Child-Competence by Berta Şenkal Moreno This study was a part of a cross-cultural research to explore fathers' perceptions of child competence. Specifically, the study aimed to answer whether Turkish fathers' perceptions change depending on socio-economic status, children's gender and age. In addition, reasons fathers provide for a child to be competent were examined. A pilot study was conducted with 84 parents to adapt the original American interview into Turkish and develop a coding scheme to group the responses fathers provided. This was done through factor and content analyses which yielded 11 factors for competence and 10 factors for reasons of competence. The main study sample was composed of 206 fathers, 73 rural and 133 urban fathers, between ages 24 and 53. Descriptive analyses indicated that“self-sufficiency”and“extracurricular interests”were mentioned significantly more by fathers of higher educational and occupational levels, and by fathers living in urban areas; while“conformity”and“work involvement”were mentioned significantly less by them. Significantly more fathers started the interview with male children.“Extracurricular interests”for