Parenting, child mastery motivation, and children's school readiness to learn in Turkey: A structural equation analysis
Türkiye'de ebeveynlik, çocuk öğrenme motivasyonu ve çocukların okula hazır olması: Yapısal eşitlik analizi
- Tez No: 823704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. D. BRUCE CARTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Syracuse University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de çocukların okulda öğrenmeye hazır olma durumları ile ilişkili faktörleri incelemiştir. İki yüz otuz iki anne-baba çifti sosyoekonomik durumları (SES), ebeveynlik inançları ve hedefleri, çocuk yetiştirme uygulamaları ve okul öncesi çağdaki çocuklarının öğrenme motivasyonuna (kaba motor kalıcılığı, nesne kalıcılığı, sosyal sembolik kalıcılık ve öğrenme zevki) ilişkin algıları hakkında rapor vermiştir. Okul öncesi öğretmenleri, çocukların beş alanda (fiziksel iyi olma hali, duygusal olgunlaşma, sosyal yeterlilik, dil ve bilişsel yeterlilik ve iletişim ve genel bilgi) ölçülen okula hazır olma durumlarının yanı sıra çocukların öğrenme motivasyonuna ilişkin algılarını da rapor etmişlerdir. Tanımlayıcı ve korelasyonel analizlerin yanı sıra, modellerin beş alanda okula hazır olmayı açıklama kabiliyetini test etmek için AMOS 5.0 kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi (SEM) kullanılmıştır. SEM analizleri, çocuklarda ustalık motivasyonunun çocukların okula hazır olma durumunun anlamlı ve pozitif bir belirleyicisi olduğunu ortaya koymuştur. Ebeveynlik ve SES'in okula hazır olma etkisi dolaylıdır ve öğrenme motivasyonunun aracılığı ile gerçekleşmektedir. Sonuçlar ayrıca, Kagitcibasi (2006) tarafından tanımlanan“Aile Değişim Modeli”nde de önerildiği gibi, hem batı hem de doğu değerlerinin Türk ebeveynliğini bilgilendirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the factors associated with children's readiness to learn at school in Turkey. Two-hundred-thirty two mother-father dyads reported on their socioeconomic status (SES), parenting beliefs and goals, child rearing practices and their perceptions of their preschool age children's mastery motivation (gross-motor persistence, object persistence, social symbolic persistence and mastery pleasure). The preschool teachers reported on children's school readiness measured in five domains (physical well being, emotional maturation, social competence, language and cognitive competence and communication and general knowledge) as well as their perceptions of children's mastery motivation. Along with descriptive and correlational analyses, structural equation modeling (SEM) using AMOS 5.0 was used to test the models' ability to explain school readiness in the five domains. SEM analyses revealed that mastery motivation in children was a significant and positive predictor of children's school readiness. Effects of parenting and SES on school readiness were indirect and mediated by mastery motivation. Results also revealed that, as suggested by the“Family Change Model”described by Kagitcibasi (2006), both western and eastern values informed Turkish parenting.