Ahmet Ali Arslan'ın derlediği Kars halk masallarının çocuk edebiyatı temel ilkeleri bağlamında incelenmesi
An examining of the folk tales of Kars compiled by Ahmet Ali Arslan in the context of the basic principles of child literature
  1. Tez No: 715531
  2. Yazar: YAĞIZHAN AKSULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kars'ta âşıklık geleneğine bağlı olarak halk hikâyelerinin yanında halk masallarının da önemli bir yer tuttuğu gözlenmektedir. Buna bağlı olarak bu çalışmada Ahmet Ali Arslan'ın derlediği 15 Kars halk masalı araştırılmıştır. Bu masallar ilk olarak çocuk edebiyatı temel ilkelerinin içyapı unsurları olan konu, kurgu, tema, kahraman ve karakter, dil ve anlatım, çevre, ileti, yazınsal ve eğitsel özellikler başlıkları altında incelenmiştir. Araştırılan 15 halk masalının çocuk edebiyatı temel ilkelerine uygunluğu incelenmiştir. Bu temel ilkelerden biri olan yazınsal ve eğitsel özellikler ilkesi içerisinde yer alan değerler eğitimi, ayrı bir konu başlığı altında araştırılmıştır. Masallarda hangi değerlerin olduğu incelenmiş ve bu değerlerin sayısı belirlenip değerlendirilmiştir. Bu çalışma yapılırken nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Kars halk masallarının çocuk edebiyatı ilkelerinden konu, kurgu, tema, ileti, kahraman ve karakter açısından uygun olan yönlerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca dil ve anlatım, çevre, yazınsal ve eğitsel özellikler gibi ilkelerden uygun olmayan yönlerinin olduğu tespit edilmiştir. Değerler eğitimine bakıldığına ise toplamda 67 değere yer verildiği görülmüştür. Yardımseverlik, misafirperverlik, iyilik masallarda en çok kullanılan değerlerdir. Ahvah Molla, Üş Gardeş, Üş Bacılar en çok değere yer veren masallardır. Değerler eğitim açısından masallar, çocukların gelişimine katkı sağlayacak düzeydedir.
Özet (Çeviri)
İt is observed that folk tales have on impartant place in addition to the stories of justice depending on the tradition of minstrelsy (poet) in Kars, Depend an this, in this study, 15 Kars folk tales were searched that collected by Ahmet Ali Arslan. These tales were firstly etamined under the titles of subject, fiction, theme, hero and character, language and telling, enviranment, message, spellin and didactic features that are interior elements of child literature. The suitability of the 15 researched folk tales with the main principles of children's literature was examined. Values education, which is included in the principle of literary and educational (didactive) ways, which one of these main principles, has been examied, under a diffenty topic. İt has been examined that, which values are these in the tales and it has been evaluated of these values numbers. İt has been used document review included way of qualitative research while this research was doing. At the end of the research, it has been come to the canclusion that, there are suitable ways in Kars folk tales in terms of theme, subject, fiction, message, hero and charecter. Also, it has been detected that, there are unsuitable ways such as language and expression, enviranment, written and didactive. When looking at values education, it has been seen that, there are totaly 67 values. Benevelence, hospitolity, goodness are the most used values in the tales. Ayvah Molla, Üş Gardeş, Üş Bacılar are the stories that included many of values. İn the terms of values education, tales are level that will contribute to the development of children.