Anadolu güzel sanatlar liselerinde verilen keman eğitiminde çift ses çalma durumlarının incelenmesi
The investigation of double stops playing conditions given as a part of the violin education of the Anadolu High Schools of fine arts
  1. Tez No: 215324
  2. Yazar: ULAŞ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. YILMAZ ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde verilen kemaneğitiminde Çift ses çalma durumlarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, taşıdığı amaç ve bu amaca uygun olarak izlenen yöntem ve toplananverilerin niteliği açısından betimsel bir çalışmadır.Araştırma için konuyla ilgili yurt içi ve yurt dışı kaynaklar taranmış, Türkiye'dekiüniversitelerde uzun yıllardır görev yapan keman eğitimcileriyle görüşmeler yapılmışve çift ses çalışmalarının keman eğitimindeki önemi, çift ses çalışmalarına en uygunbaşlama düzeyinin ne olduğu ve çift ses çalışmalarının öğrenciye nasıl verilmesigerektiği belirlenmiştir. Ayrıca anket tekniği ile keman öğrencilerinin çift sesçalışmalarına verdikleri önem, çift ses çalarken çalgı hakimiyeti, entonasyon, fizikselve müzikal bakımdan ne gibi güçlüklerle karşılaştıkları belirlenmiştir. Kemanöğretmenlerinin çift ses çalışmalarına verdikleri önem, çift ses çalışmalarına kemaneğitiminin başlangıç düzeyinde başlanması konusundaki görüşleri, çift sesçalışmalarına keman eğitiminin başlangıç düzeyinde yer vermenin öğrencileri çalgıiihakimiyeti, entonasyon, fiziksel ve müzikal bakımdan nasıl etkileyeceği hakkındakigörüşleri alınmıştır.Sonuç olarak Öğrencilerin büyük bir kısmı, çift ses çalışmalarına günlük bireyselçalışmalarında yer vermemektedir. Öğrencilerin geneli çift sesli çalışmalarla kemaneğitiminin başlangıç düzeyinde karşılaşmıştır. Genel olarak öğrenciler sol kollarında,sol el ve bileklerinde kasılma ve ağrı gibi sorunlar yaşamaktadırlar. Öğrencilerinbüyük bir kısmı pozisyonda kalıcı çift sesleri çalarken kısmen, pozisyon geçişli çiftsesleri çalarken de sıklıkla entonasyon sorunu yaşamaktadır. Öğrencilerin çift sesçalışmaya başladıktan sonra müziksel işitme derslerindeki başarısının arttığıgörülmüştür. Öğrencilerin geneli çift ses çalarken müzikal olarak gerginlik ve sertlikgibi sorunlar yaşamaktadır.Keman öğretmenlerinin geneli çift ses çalışmalarına önem vermektedir.Öğretmenlerin büyük bir kısmı çift ses çalışmalarına başlangıç aşamasındabaşlamanın öğrenciyi çalgı hakimiyeti, entonasyon ve müzikal bakımdangeliştireceğini ve bu çalışmaların öğrencinin ileriki yaşantısını olumlu yöndeetkileyeceğini düşünmektedir.Türkiye'deki üniversitelerde uzun yıllardır görev yapan keman eğitimcileri, çift sesçalışmalarının tek sesli çalışmalar kadar önemli olduğunu belirtmişlerdir. Genelolarak keman eğitimcileri, çift ses çalışmalarına keman eğitiminin hemenbaşlangıcında yer verilmesi gerektiğini ve çift ses çalışmalarının hem öğrenci, hemde öğretmen tarafından, titizlikle üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu dilegetirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This investigation was made for the purpose of fixing the conditions of double stopsplaying in the education given in the Anadolu High Schools of Fine Arts in Turkey.The investigation is a descriptive study in the point of view of its sopported purpose,the method fallowed suitable for that purpose and the quality of gothered datum.For the investigation, domestic and foreign sources about the subject has beenscanned; conversations with music authorities, who are accepted as expert in theirfield, have been made and the importance of double stops studying in the educationof violin, what most suitable level for the beginning of double stops studying is, andhow the double stops playing must be given to students are determined. In addition,the importance that the violin students give to double stops playing and the physicaland musical problems that they encounter while playing double stops from the pointivof view of the musical instrument domination and intonation have been determinedby the poll technique. The apinians of violin teachers about the importance they giveto double stops playing, their view in the subject of begining to double stops playingin the in the begining level of the violin education and how the begining to doublestops playing in the begining level of violin education wuld effect the students in themusical instrument domation, intonation and musical subjects have been taken.To come conclusion, most of the students do not include double stop playing in theirpersonal daily works. Most of the students meet with double stops playing in theirbegining level of violin playing. Generaly students experience spasm and ache intheir left arms, left hands and wrists. Most of the students experience the intonationproblem partly while they are playing permoment double stops in the position andfrequently while they are playing temporary positions.The succes of the students in their musical hearing lessons have increased after theybegin double stops playing. Most of the students experience problems like musicallytigtness and hardness while playing double stops.Most of violin teachers give impotance to double stops playing. Most of the teachersthink that to begin double stops playing in the begining level will develop the studentinin the point of musical instrument domination, intonation and musical and thesestudies will affect the future life of positively.In Turkey. Violin educators that are acceptet as the experts in their fields clarifiedthat double stops playing is as important as normal violin works. In general violineducators express that the double stops playing must be in the begining of violineducation and the double stops playing is a subject that must bestressed fastidiouslyby both students and teachers.