3D Chern-Simons-like gravity models for N=2,3,4
N=2,3,4 için 3 boyutlu Chern-Simons benzeri kütleçekim modelleri
  1. Tez No: 716100
  2. Yazar: BÜŞRA DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZGÜR SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, üç boyutta, N=2,3,4 durumları için genel olarak ``Chern-Simons benzeri modeller'' olarak isimlendirilmiş modeller bulup çalışmaktır. Önce, ``Chern-Simons-benzeri" terimi tartışılıp, Chern-Simons teorisiyle farklılıkları verilir. Lokal Lorentz dönüşümleri altında değişmez kalan en genel Lagrangianlardan başlayarak, birinci derece formalizminde Bianchi özdeşliğini sağlayan koşullar her bir durum için bulunur. Lokal Lorentz dönüşümleri ve Bianchi özdeşliği ile bulunan modellerin fiziksel olup olmadıklarını anlamak için Hamilton analizi yapılır.
Özet (Çeviri)
Our objective in this thesis is to find and study three-dimensional gravity models which are broadly termed as ``Chern-Simons-like models'' for N=2,3,4 cases. First, the term ``Chern-Simons-like" is discussed and the difference between the Chern-Simons theory and Chern-Simons-like theory is given. Starting from the most generic Lagrangians which are invariant under local Lorentz transformations, the conditions that must be fulfilled so that the Bianchi identity (in the first order formalism) holds is found for each case. To determine whether the models found by using local Lorentz invariance and Bianchi identity are physical, Hamiltonian analysis is used.