Artırılmış gerçeklik uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin intravenöz kataterizasyon uygulama becerisi, öğrenmede memnuniyet düzeyi ve özgüven algısı üzerine etkisi
The effect of augmented reality application on nursing students' intravenous catheterization application skill, level of satisfaction in learning and perception of self-confidence
  1. Tez No: 716102
  2. Yazar: MİYASE AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PARLAR KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma artırılmış gerçeklik (AG) uygulamasının hemşirelik öğrencilerinin intravenöz (IV) katater yerleştirme becerisi, öğrenmeden memnuniyet düzeyi ve özgüven algısı üzerine etkisi olup olmadığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü olarak yürütülen bu araştırma 101 hemşirelik bölümü öğrencisiyle başlayıp 91 öğrenci ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında;“Öğrenci Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ve“İntravenöz Katater Yerleştirme İşlem Basamakları Formu”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama ve parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney U testi uygulandı. Uygulama sonrası elde edilen verilerin sonuçlarına göre güç değeri GPower programı kullanılarak katılımcı sayısına göre hesaplandı. Etki büyüklüğü 0.62 ve hata payı 0.05 olan ve 91 katılımcı ile tamamlanan bu çalışmanın gücü 0.90 olarak belirlendi. Bulgular: AG uygulaması ile eğitim gören deney grubundaki öğrencilerin“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”toplam ve“Öğrenmede Özgüven”alt boyut puan ortalaması kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı daha yüksek saptandı (p=0.005; p=0.001). Ancak öğrencilerin“Şimdiki Öğrenme ile İlgili Memnuniyet”alt boyut puan ortalaması her iki grupta farklılık göstermemesine rağmen deney grubundaki öğrencilerin memnuniyet puanları daha yüksekti (p>0.05). Yine deney grubundaki öğrencilerin IV katater yerleştirme başarı puan ortalaması daha yüksek, uygulama gerçekleştirme süre ortalamaları daha kısa saptanmasına rağmen, her iki grupta anlamlı bir farklılık göstermedi (p>0,05). Sonuç: AG uygulaması öğrencilerin özgüven düzeylerini arttırmaktadır. AG uygulaması ile beceri öğretiminin diğer hemşirelik uygulamalarının öğretiminde kullanımının yaygınlaştırılması öğrencilerin başarı düzeylerine olumlu katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine effect of Augmented Reality (AR) application on intravenous (IV) catheter placement skills, satisfaction level of current learning and self-confidence perception of nursing students. Material and Method: This randomized controlled study started with 101 nursing students and was completed with 91 students. To collect data;“Student Descriptive Characteristics Form (SDCF)”,“The Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale (SCLS)”and“Peripheral Intravenous Catheter Insertion Procedure Form (PIVC-IPF)”were used. Number, percentile, arithmetic mean and, one of the non-parametric tests Mann-Whitney U test was used to evaluate the data. According to the results obtained from the post-application data, the power value was calculated using the GPower program. The power of this study, which was completed with 91 participants with an effect size of 0.62 and a margin of error of 0.05, was determined as 0.90. Results: The students in the experimental group who were trained with the AR application had significantly higher scores on the SCLS and the“Self-Confidence in Learning”sub-dimension scores compared to the students in the control group (p=0.005; p=0.001). However, although the average score of the students in the sub-dimension“Satisfaction with Current Learning”did not differ in both groups, the satisfaction scores of the students in the experimental group were higher (p>0.05). Although the students in the experimental group had higher IV catheter placement success averages and shorter average time for application, there was no significant difference in both groups (p>0.05). Conclusion: AG application increases students' self-confidence levels. Using the AR application may affect positively skill teaching and success levels of students in other nursing practices.