Sendikaların insan kaynakları hedefleri yönelimli yeniden yapılandırılması ve bir uygulama
Restructuring of trade union oriented the aims of human resources and an application
  1. Tez No: 71663
  2. Yazar: ZAFER ÇAĞIRICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Sendikalar, Orta Avrupa da ki çalışma koşullarının ağırlığı nedeni ile işçi hareketlerinin örgütlenme ihtiyacından doğmuştur. Ülkemizde Osmanlı döneminde çok az örgütlü olan çalışanlar, Cumhuriyet döneminde emekleme devresi yaşamışlar, 1960'dan sonra kimliklerini kazanmaya başlamışlardır. Dünyada verimlilik kavramının, bütün çalışma hayatındaki kavramların önüne geçmesi sendikaları da verimlilik ve faktörleri konularında değişime zorlamaktadır. Sendikalar, çalışanların geleceği, varlık nedenleri olan iş yerlerinin ayakta kalabilmesi ve genel olarak ülkenin gelişmesi için verimlilik çabalarına her alanda etkin bir biçimde katılmalıdırlar. Üyelerinin bu katılıma ayak uydurabilmeleri, yeni çalışma yöntemlerine katılımlarının sağlanabilmesi amacı ile eğitim, motivasyon, ücret sistemleri gibi kavramları yerleştirmeleri gerekmektedir. İş verenlerinde sendikalara bakış açıları aynı şekilde değişmeli, iş verenler sendikaları taraf olarak değil verimliliği artırma. da işbirliği yapacağı ortakları olarak görmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC Trade Unions were needed as a result of the need for organising workers' movements against hard working conditions in the Middle Europe. In our country the workers who had a very little organisation during the period of ottoman improved themselves during the period of Republic and gained a new identity after 1960 In the world, conception of efficiency, which affect other conceptions, also force trade union to develop in the efficiency and its factors. Trade unions must support the efforts in every field effectively for the future of workers, the survival of the company which is the workers' existence reason, and generally for the development of the country. Conceptions such as education, motivation and salary systems should be settled in order to provide its members' supports in new working methods and these efficiency efforts. Employers' perspectives to trade unions should be changed similarly, employers shooed accept trade unions not as partisans, but as partners who cooperage with them to improve the efficiency.