Farklı glide path eğelerinin kullanma protokollerini değiştirerek kırılma dayanımlarının araştırılması: İn vitro bir çalışma
Evaluation of cyclic fracture strengths by changing the usage protocols of different glide path files
- Tez No: 716863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDA MELİKE BAYRAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı; farklı giriş yolu eğelerinin kullanım hızı değiştirildiğinde döngüsel yorgunluk dirençlerini değerlendirmektir. Materyal Ve Metod: Bu çalışmada Path File (16.02), Easy path (14.04), HyFlex EDM (15.03) ve Trunatomy Glider (17.02) giriş yolu eğelerinin her birinden 20 tane olmak üzere toplam 80 eğe kullanıldı. 40 eğe üretici firmanın önerdiği kullanım hızında, 40 eğe ise 1000 rpm hızda, 60°'lik kurvatür açısı, 5 mm kurvatür yarıçapı ve 1 mm kanal iç çapına sahip yapay paslanmaz çelik kanallarda dinamik döngüsel yorgunluk deney düzeneğinde kırılıncaya kadar kullanıldı (n=10). Eğelerin kırılma zamanı video kayıt sistemi ve dijital kronometre ile eş zamanlı olarak kaydedildi ve kırılana kadar geçen süre eğenin dönme hızı ile çarpılarak kırılıncaya kadarki tur sayıları (KKTS) sayısal olarak hesaplandı. Kırılan parçaların uzunluğu bir dijital mikro kumpas ile belirlendi. Eğelerin kırılma tiplerini belirlemek için 16 adet kırık eğe, taramalı elektron mikroskobu (TEM) ile incelendi (n=2).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was aimed to evaluate the cyclic fatigue resistance of different glide-path files when the rpm changes in this in vitro study. Materials and Methods: In this study, 80 glide path files were used; 20 each of the Path File (16.02), Easy path (14.04), HyFlex EDM (15.03), and Trunatomy Glider (17.02). 40 files were used at the speed recommended by the manufacturer, and 40 files were used at 1000 rpm. The cyclic fatigue test was performed in artificial stainless steel canals with 60° curvature angle, 5 mm radius of curvature, and 1 mm canal inner diameter (n=10). The time until the breakage of the files was recorded simultaneously with the video recording system and the digital stopwatch. The number of cycle fracture (KKTS) was calculated by multiplying the time until the files were broken by rotation. The fracture length was determined with a digital microcaliper. 16 broken files were examined by scanning electron microscopy (SEM) to determine the fracture type of files (n=2).