Sıçanlarda asetaminofen ile oluşturulan karaciğer toksisitesi üzerine somatostatin analoğu oktreotidin etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of somatostatin analogue octreotide on acetami̇nophen-induced liver toxicity in rats
  1. Tez No: 716864
  2. Yazar: MURAT AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada asetaminofen kaynaklı karaciğer hasarı üzerine somatostatin analoğu oktreotidin etkileri araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada toplam 28 adet erişkin (8-10 haftalık) Wistar Albino erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar 4 gruba ayrıldı. 1. Grup: Kontrol grubu olarak belirlendi ve sadece intraperitonal 2 ml serum fizyolojik uygulandı. 2. Grup: Asetaminofen grubu olarak belirlendi ve oral 1 gr/kg asetaminofen gavaj yöntemiyle verilerek toksisite oluşturuldu. 3. Grup: Oktreotid grubu olarak belirlendi ve 300 µg/kg oktreotid intraperitonal olarak verildi. 4. Grup: Asetaminofen+oktreotid grubu olarak belirlendi. Oral 1 gr/kg asetaminofen verildikten 30 dakika sonra 300 µg/kg oktreotid intraperitonal olarak verildi. İlaç uygulamalarından 24 saat sonra genel anestezi altında karaciğer doku ve kan örnekleri alınarak deney sonlandırıldı. Alınan dokularda Hematoksilen&Eozin ve Masson Trikrom boyaması yapıldı. Kan serum örneklerinden AST, ALT, ALP, TAS, TOS, MDA parametrelerine bakıldı. Bulgular: Asetaminofen verilen gruplardan alınan serum örneklerinde AST, ALT, ALP ve TOS seviyesi anlamlı şekilde yükseldi. MDA seviyesi ortalama olarak yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. Histopatolojik değerlendirmede asetaminofen grubunda ciddi doku hasarı gözlendi. TAS asetaminofen grubunda en düşük değere sahipti. Tedavi grubu AST, ALT, ALP, TOS değerleri asetaminofen grubuna göre anlamlı derecede düşüktü. Histopatolojik incelemede doku hasarının asetaminofen grubuna göre değerlendirildiğinde az doku hasarı gözlendi. MDA ortalama olarak asetaminofen grubuna göre düşük olmakla beraber bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç: Oktreotid, asetaminofen kaynaklı toksisitede serum kan değerlerini ve histopatolojiyi iyileştirir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the effects of somatostatin analogue octreotide on acetaminophen-induced liver damage were investigated. Materials and Methods: A total of 28 adult (8-10 weeks old) Wistar Albino male rats were used in this study. The rats were divided into 4 groups. Group 1: It was determined as the control group and only 2 ml of saline was administered intraperitoneally. Group 2: It was determined as the acetaminophen group and toxicity was caused by oral 1 gr / kg acetaminophen given by gavage method. 3. Group: It was determined as octreotide group and 300 µg / kg octreotide was given intraperitoneally. Group 4: It was determined as acetaminophen + octreotide group. 30 minutes after oral administration of 1 gr / kg acetaminophen, 300 µg / kg octreotide was administered intraperitoneally. The experiment was terminated by taking liver tissue and blood samples under general anesthesia 24 hours after drug administration. Hematoxylin & Eosin and Masson Trichrome staining was done on the tissues. AST, ALT, ALP, TAS, TOS, MDA parameters were measured from blood serum samples. Results: AST, ALT, ALP, TOS levels increased significantly in serum samples taken from the groups given acetaminophen. Although the MDA level was high on average, it was not statistically significant. Histopathological evaluation showed severe tissue damage in the acetaminophen group. TAS had the lowest value in the acetaminophen group. AST, ALT, ALP, TOS values of the treatment group were significantly lower than the acetaminophen group. When tissue damage was evaluated according to acetaminophen group in histopathological examination, less tissue damage was observed. Although MDA was lower than acetaminophen group on average, this difference was not statistically significant. Conclusion: Octreotide determines serum blood values in acetaminophen-induced toxicity improves histopathology.