Cerrahi hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe ve tamamlayıcı tedavileri kullanmaya yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining the attitudes of surgical nurses toward the evidence-based nursing and using complementary treatments
  1. Tez No: 716870
  2. Yazar: METİN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, cerrahi hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe ve tamamlayıcı tedavileri kullanmaya yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırmanın evrenini cerrahi alanda çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ölçek maddelerinin 5 katı olacak şekilde 205 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri, hemşire tanıtım formu, Tamamlayıcı Tedavileri Kullanmaya Yönelik Tutum Ölçeği, Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Kruskal Wallis testi, pearson korelasyon analizi, Shapiro-Wilk testi, Dunn-Bonferroni testi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamalarının 28,96±6,10 yıl, %80'inin kadın, %59'unun bekar, %60'ının lisans mezunu, %54,1'inin ilde büyüdüğü bulundu. Hemşirelerin ortalama 6.92±6.08 yıldır çalıştığı, % 49,3'ünün cerrahi kliniğinde çalıştığı, %54,1'inin tamamlayıcı ve destekleyici tedavi ile ilgili bilgiye sahip olduğu, %91,7'sinin bireysel olarak ilgilendiği bir tamamlayıcı ve destekleyici tedavi yöntemi olmadığı, %54,1'inin Kanıta Dayalı Hemşirelik ile ilgili eğitim almadıkları bulundu. Araştırma kapsamındaki hemşirelerin Kanıta Dayalı Uygulamayı Kullanmaya Yönelik Tutum Ölçeği'nden 59,26±9,52 puan ve Tamamlayıcı Tedaviyi Kullanmaya Yönelik Tutum Ölçeği'nden ise 17,18±4,95 puan ve aldıkları bulunmuştur. Hemşirelerin Kanıta Dayalı Uygulamayı Kullanmaya Yönelik Tutum Ölçeği'nden aldıkları puan ve Tamamlayıcı Tedaviyi Kullanmaya Yönelik Tutum Ölçeğinden ve aldıkları puan arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Araştırma sonucunda hemşirelerin tamamlayıcı tedaviyi kullanmaya yönelik tutumlarının orta düzeyde, kanıta dayalı uygulamayı kullanmaya yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Araştırmanın farklı değişkenler ile daha fazla örneklem grubunda yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE ATTITUDES OF SURGICAL NURSES TOWARD THE EVIDENCE-BASED NURSING AND USING COMPLEMENTARY TREATMENTS This study was conducted to determine the attitudes of surgical nurses towards evidence-based nursing and the use of complementary treatment. Nurses who work in the field of surgery created the universe of descriptive and cross-sectional work. The study's sample consisted of 205 nurses, 5 times the scale items. Study data, patient introduction form, attitude scale for using complementary treatments, attitude scale for evidence-based nursing were used. Number-percentage calculations, Kruskal Wallis test, pearson correlation analysis, Shapiro-Wilk test, Dunn-Bonferroni test, Mann-Whitney U test were used to evaluate the data. Nurses of the %80 in the study were female, average age 28,96±6,10 years, 60% graduated from Bachelor's degree, 54,1% grew up in the province and 59% were single. The working time of nurses in the profession varies between 1 and 28 years and the average is 6,92±6,08 years. 49,3% of the nurses who are involved in the study work in the clinic, 33,2% in the operating room, 8,8% in intensive care, and 8,8% in other surgical departments. It was indicated that 54,1% of the nurses who are involved in the study had knowledge about complementary and alternative treatment, 91,7% had no complementary and alternative treatment method that they were interested in individually, and 54.1% did not have education about evidence-based nursing. The average score on the nurses ' attitude scale to use complementary treatment was 17,18±4,95 and the average score on the attitude scale to use Evidence-Based Practice was 59,26±9,52. Significant differences statistically weren't found between nurses gender, duration of work in the department, where they grew up, their knowledge about complementary and alternative treatment, and the average score of the attitude scale to use complementary treatment. (p>0,05). A statistically significant difference was found between the age of nurses, the duration of work in the profession, the presence of complementary and alternative treatment method that they are interested in individually, the status of questioning whether their patients use a complementary and alternative treatment method or not, and the average score of the attitude scale to use complementary treatment (p 0.05).A significant association wasn't found between nurses ' attitudes towards using complementary treatment and their attitudes towards using evidence-based practice (p>0.05).