Kuvvetlendirme egzersizi yapan bireylerin hayvansal ve bitkisel protein alımlarının sera gazı emisyonu ve su ayak izi üzerine etkisi
The effect of animal and vegetable protein intakes of individuals doing strengthening exercise on greenhouse gas emissions and water footprint
  1. Tez No: 845144
  2. Yazar: SELMANUR ŞAFFAK PALACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, kuvvetlendirme egzersizi yapan bireylerin hayvansal ve bitkisel protein alımlarının sera gazı emisyonu ve su ayak izi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya 19-64 yaş arası kuvvetlendirme egzersizi yapan toplam 52 (%50,0 kadın, %50,0 erkek) gönüllü birey dahil edilmiştir. Yaşları ortalaması 26,4±6,1 yıl olan katılımcılara yüz yüze görüşerek anket uygulanmıştır. Bu çalışmada katılımcıların uyguladıkları ile sporcu beslenmesi diyetisyeni tarafından aynı kişilere Uluslararası Sporcu Beslenmesi Derneği rehberine uygun ve bireylere özgü hazırlanan diyetler kıyaslanmıştır. Vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel, kalça ve üst orta kol çevresi gibi antropometrik ölçümler alınmıştır. Bireylerin gerçekte kendi uyguladıkları diyetler çalışma grubu, diyetisyen tarafından hazırlanan diyetler ise simülasyon grubu olarak ele alınmıştır. Bu iki grup hayvansal, bitkisel ve toplam protein içerikleri, diyet lifi, yağ ve karbonhidrat gibi besin ögesi ve enerji değerleri bakımından kıyaslanmıştır. Bulgular hayvansal protein alımının erkeklerde 100,9 g iken kadınlarda 61,4 g olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of animal and vegetable protein intake on greenhouse gas emissions and water footprint of individuals performing strength training. A total of 52 (50,0% female, 50,0% male) volunteers between the ages of 19-64 who did strength exercises were included in the study. A face-to-face questionnaire was administered to participants whose average age was 26,4±6,1 years. In this study, the diets that the participants followed were compared with the diets prepared by a sports nutrition dietitian for the same individuals in accordance with the International Society of Sports Nutrition guidelines and specific to them. Anthropometric measurements such as body weight, height, waist, hip and mid-upper arm circumference were taken. The diets actually practiced by the individuals themselves were considered as the study group and the diets prepared by the dietitian were considered as the simulation group. These two groups were compared in terms of energy and nutritional values such as animal, vegetable and total protein contents, dietary fiber, fat and carbohydrates. The findings showed that animal protein intake was 100,9 g in men and 61,4 g in women.