'The impact of leaders' emotional intelligence on perceived individual performance: Moderated by perceived organizational competitive advantage' (Comparative study between Iraq and Turkey)
Liderlerin duygusal zekalarının, çalışan performası algısı üzerindeki etkisi: Algılanan örgutsel rekabet avantajının bu ilişki üzerindeki düzenleyici rolü (Irak ve Türkiye arasındaki karşılaştırmalı çalışma)
- Tez No: 717147
- Danışmanlar: DR. HÜRCAN TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, yöneticiler arasındaki duygusal zeka düzeyini ve bunun çalışanlar arasında algılanan iş performansını iyileştirmedeki ve eğitim, iletişim ve sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kamu ve özel sektördeki kuruluşlar arasında algılanan Örgütsel Rekabet Avantajının bu ilişki üzerindeki düzenleyici Rolünü Irak ve Türkiye arasında karşılaştırmalı olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Örneklemde her iki ülkeden (Irak, Türkiye) 335 katılımcı yer aldığından ve verilerin analizinde IBM SPSS ve IBM AMOS kullanıldığından, çalışmanın konusuna uygun olan nicel analitik Yapısal Eşitlikçi modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, yöneticilerin duygusal zekasının büyük ölçüde sınırlı olduğunu ve bunun çalışanların iş performansı üzerindeki etkisini azalttığını, örgütün rekabet avantajınınetkisiyle çalışanların iş performanslarının arttığı H2 ye göre gözlemlenmektedir.Liderlerin duygusal zekasıyla birlikte örgütsel rekabet avantajın aynı anda arttığında çalışanların iş performanslarında artış olduğu bu araştırmayla ortaya konulmuştur. Bu araştırma eğitim çalıştaylarının düzenlenerek yöneticilerin ve çalışanların duygusal zeka boyutunun geliştirilmesinin gerekliliğini önermektedir.. Analiz sonuçlarına göre kurulan hipotezlerin kabul edildiği görülmüş ve duygusal zekanın algılanan iş performansı üzerinde olumlu etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present thesis aims to determine whether there is a direct impact of emotional intelligence of leaders on the perceived job performance of employees and whether the perceived competitive advantage of organizations plays a moderating role in this effect between institutions in public and private sectors in several areas, including education, communications, and NGOs (Study Comparison between Iraq and Turkey). The study used quantitative structural analysis templates suitable for the subject of the study, as the SPSS and AMOS programs were used to analyze the data, as the sample included 335 respondents from both countries (Iraq & Turkey). This indicates that managers' emotional intelligence is limited to a large extent, which reduces its impact on employees' job performance. The second hypothesis states that the rate characterizes the organization's competitive advantage. The relationship between job performance and emotional intelligence is that when the emotional intelligence of leaders and the competitive advantage of organizations rise simultaneously, there will be a rise in employees' job performance. The study recommended developing the emotional intelligence aspect of managers and employees through holding training workshops and paying attention to competitive advantage, which plays an essential role in positively influencing job performance. Based on the analysis results, it was seen that the established hypotheses were accepted, and It was observed that emotional intelligence has a positive effect on the perceived job performance.