Teknostres ile sanal kaytarma arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on the relationship between technostress and cyberloafing
- Tez No: 717293
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÜLGEN AYDINLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde yaşamın vazgeçilmez bir parçası halini alan teknoloji, büyük bir hızla gelişmesi ve değişmesi açısından da iş yerlerinde çalışanlar için stres kaynağına dönüşmektedir. Evden çalışanların tam anlamıyla teknolojiye daha çok bağımlı olmaları teknostresin daha fazla deneyimlenmesine neden olabilir. Bu nedenle, araştırmanın temel amacı evden çalışanların algıladıkları teknostresin sanal kaytarma üzerindeki etkisi ile bu ilişkide iş özerkliği ve dikkat kontrolünün düzenleyici rolünü incelemektir. Bu doğrultuda evden çalışan 250 kişiden çevrimiçi anket yoluyla veri toplanmış ve veriler analiz edilmiştir. Araştırmada Teknostres Ölçeği, Sanal Kaytarma Ölçeği, İş Özerkliği Ölçeği, Öz-düzenlemenin Dikkat Kontrolü Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizleri için korelasyon analizi, regresyon analizi, bağımsız t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, teknostresin alt boyutlarından tekno-istilanın ve tekno-karmaşıklığın önemli sanal kaytarma üzerinde negatif yönde etkisi olduğu bulunmuştur. Düzenleyicilik analizleri sonucunda ise iş özerkliğinin ve dikkat kontrolünün bu ilişkilerde düzenleyici rolü olmadığı görülmüştür. Ek olarak, teknostres ve sanal kaytarma düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre istatistiki olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular kuramsal çerçeve kapsamında tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology, which has become an indispensable part of life today, is also becoming a source of stress for employees in workplaces due to its development and change at a great speed. The fact that those who work from home are literally more dependent on technology can lead to more technostress experience. Therefore, the main purpose of the research is to examine the effect of technostress perceived by those working from home on cyberloafing and the moderator role of job autonomy and attention control in this relationship. Accordingly, data was collected and analyzed through an online survey from 250 people working from home. Technostress Scale, Cyberloafing Scale, Job Autonomy Scale, Attention Control of Self-Regulation Scale and demographic data form were used in the research. Correlation Analysis, Regression Analysis, Independent t-test and One-way Variance Analysis were used for data analysis. According to the results of the analysis, it was found that techno-invasion and techno-complexity from the subdimensions of technostress had a negative effect on serious cyberloafing. As a result of moderator analysis, it was found that job autonomy and attention control do not have a moderator role in these relationships. In addition, it has been found that the levels of technostress and cyberloafing difference statistically significantly according to some demographic variables. All findings were discussed within the theoretical framework and suggestions for future studies were made.