Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesindeki uzmanlık öğrencilerinin kardiyopulmoner resüsitasyon hakkındaki bilgi düzeyinin ve yaklaşımlarının değerlendirmesi
Prof. Dr. the evaluation of the knowledge level and approaches of the specialist students at Cemi̇l Taşcioğlu City Hospital on cardiopulmonary resusitation
- Tez No: 734891
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL GÜNHER ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamız; SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinde görev yapmakta olan uzmanlık öğrencilerinin KPR hakkında bilgi düzeylerini ve KPR'a yaklaşımlarını değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Anket çalışması 1mayıs 2022 – 30 mayıs 2022 tarihleri arasında 1 aylık zaman diliminde yapılması planlanmış olup, TC Sağlık Bakanlığı Prof. Dr.Taşcıoğlu Şehir Hastanesinde çalışan uzmanlık öğrencilerinden 220 kişiye, AHA ve 2021 ERC klavuzları esas alınarak hazırlanmış olan bilgi soruları, katılımcıların KPR'a yaklaşımlarını irdeleyen sorular ve sosyodemografik özellikleri irdeleyen soruları içeren 30 soruluk anket çalışması, katılımcılara çalışmaya katılmayı kabul ettiklerine dair onamları alındıktan sonra yüz yüze uygulanacakır. Araştırmamız kesitsel-tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS statistics 21 programında analiz edilecektir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilenlerin %58,64'ü 25 ile 30 yaş aralığındaydı. Katılımcıların %53,42'si erkekti. Katılımcılar dahili ve cerrahi bilimlere eşit olarak dağılmaktaydı. Katılımcıların %63,93'ü güncel KPR rehberlerini takip ediyordu. Tek başına KPR uygulamaktan endişe duyanların oranı %61,47 idi. KPR sırasında en çok endişe duyulan basamaklar birinci sırada hasta entübasyonu iken ikinci en çok endişe duyulan basamak defibrilatör kullanımı ve hastaya şok vermeydi. Katılımcıların %90'ına yakını daha önce KPR uygulamasına dahil olmuştu. Çalışmaya dahil edilenlerin acil serviste çalışma süre ortalaması 9,39±21,33 aydı. Katılımcıları mezuniyetinden ortalama 3,94±3,52 yıl geçtiği saptandı. Katılımcıların bilgi sorularından aldıkları puan ortalaması 11,26±2,84'tü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study is to evaluate the level of knowledge about CPR and their approach to CPR of the specialty students working at SBÜ Prof Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital. MATERIAL and METHODS: The survey was conducted between 1 May 2022 and 30 May 2022 in a 1-month period. A 30-question survey study including information questions prepared on the basis of the 2020 AHA and 2021 ERC guidelines, questions covering the approaches of the participants to CPR, and sociodemographic characteristics, were applied to 220 medical specialty residents at the TR Ministry of Health Prof.Dr.Cemil Taşcıoğlu City Hospital. It was administered face-to-face after obtaining their consent to participate. Our research is a cross-sectional-descriptive survey study. The data obtained in the study was analyzed in the SPSS statistics 21 program. RESULTS: 58.64% of those included in the study were between the ages of 25 and 30. 53.42% of the participants were male. Participants were equally distributed from the perspective of internal and surgical specialties. 63.93% of the participants were following the current CPR guidelines. The rate of those who were worried about performing CPR alone was 61.47%. The most concerned step during CPR were patient intubation, while the second most concerned step was defibrillator use and shock delivery to the patient. Nearly 90% of the participants had been involved in CPR before. The mean duration of working in the emergency department of those included in the study was 9.39±21.33 months. It was determined that an average of 3.94±3.52 years passed since the graduation of the participants. The mean score of the participants from the information questions was 11.26±2.84.