Farklı branşlardaki dansçıların beslenme durumu ve kullanılabilir enerji düzeyinin belirlenmesi
Determination of nutritional status and usable energy level of dancers in different branches
- Tez No: 717543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma farklı branşlardaki dansçıların beslenme durumlarının saptanma ve kullanılabilir enerji düzeyi belirlenme amaçla yapılmıştır. Çalışmaya İstanbul'da yer alan farklı dans okullarına devam eden 50 dansçı (25 balerin 25 hip hop dansçısı) dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin beslenme durumu (antrenman olan ve olmayan günü içeren besin tüketim kaydı), kullanılanbilir enerji düzeyi (LEAF-Q; Kadınlarda Düşük Enerji Durumu Belirleme Anketi), antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı ve boy uzunluğu), yeme tutumları (EAT-40 Anketi Yeme Tutumu Anketi) ve fiziksel aktivite düzeyleri (fiziksel aktivite kaydı) saptanmıştır. Dansçılarda kullanılabilir enerji düzeyleri değerlendirildiğinde; yağsız vücut kütlesi başına balerinlerde 9,04±15,99 hip hop dansçılarında 16,70±9,86 kkal/gün olarak bulunmuştur. Düşük kullanılabilir enerji düzeyi (yağsız vücut kütlesi başına 30 kkal/gün'den küçük veya eşit) oranı ise balerinlerde %92, hip hop dansçılarında %88'dir. Dansçıların enerji dengesi negatif yönde bulunmuştur. Her iki grupta da sıvı tüketimi, makro ve mikro besin tüketimi günlük referans tüketimi değerlerinin altında kaydedilmiştir. Günlük enerji ihtiyaçları balerinlerin 2321,73±244,01, hip hop dansçılarının 2439,12±196,61 kkal iken besinlerden enerji alım değerleri sırasıyla 1235,6±405,16 ve 1093,02±352,14 kkal olarak hesaplanmıştır. Günlük besin tüketiminde raporlanan düşük değerler katılımcıların günlük besin alımının kaydedilmesinde; düşük rapor etme durumundan kaynaklanabilmektedir. Türkiye'de farklı branşlarda dans eden dansçılarının beslenme durumu saptanmasının ve kullanılabilir enerji düzeyleri belirlenmesinin netleşmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the nutritional status and to determine the usable energy level of dancers in different branches. Fifty dancers (25 ballerinas and 25 hip hop dancers) attending from different dance schools in Istanbul were included in the study. Nutritional status (food consumption record including training and non-training days), usable energy level (LEAF-Q; Questionnaire for Determining Low Energy Status in Women), anthropometric measurements (body weight and height), eating attitudes (EAT-40 Eating Attitude Questionnaire) of the individuals participating in the study and physical activity levels (physical activity record) were determined. When the usable energy levels of dancers are evaluated; per lean body mass was 9.04±15.99 in ballerinas and 16.70±9.86 kcal/day in hip hop dancers. The rate of low usable energy level (less than or equal to 30 kcal/day per lean body mass) is 92% for ballerinas and 88% for hip hop dancers. The energy balance of the dancers was found to be negative. In both groups, fluid consumption, macro and micronutrient consumption were recorded below the daily reference consumption values. While the daily energy needs of ballerinas were 2321.73±244.01, hip-hop dancers were 2439.12±196.61, energy intake values from food were calculated as 1235.6±405.16 and 1093.02±352.14 kcal, respectively. The low values reported in daily food consumption were recorded in the daily food intake of the participants; may be due to under-reporting. More studies are needed to clarify the nutritional status and usable energy levels of dancers dancing in different branches in Turkey.