El-'Arabiyyetu li'l-Câmi'ât (Akademik Arapça) adlı Arapça öğretim setinin muhteva ve yöntem açısından incelenmesi
A review of the Arabic teaching series titled al-'Arabiyyatu li'l-câmi'at (Academic arabic) in terms of content and method
- Tez No: 717599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Arapça Türkiye'de ikinci dil olarak öğretimi yapılan yabancı dillerden en çok tercih edilenidir. Bu dili öğrenme isteğinin altında yatan en önemli neden başta Kur'ân-ı Kerîm olmak üzere İslâmî kaynakların dili olmasıdır. Arapçayı öğretmek için Türkiye'de İlahiyat ve İslâmî İlimler fakültelerinde ve Fen Edebiyat fakültelerinin Arap Dili ve Edebiyatı ile Mütercim Tercümanlık bölümlerinin Arap dili alanındaki yükseköğretim programlarında belirlenen çeşitli kaynaklardan yararlanılmaktadır. Aynı zamanda Türkiye'de Arapça öğretimi için bu zamana kadar çeşitli dil öğretim metotları kullanılarak birçok Arapça öğretim seti hazırlanmıştır. Süleyman Kablan tarafından kaleme alınan el-'Arabiyyetu li'l-Câmi'ât (Akademik Arapça) adlı Arapça öğretim seti, Türkiye'de birçok yükseköğretim kurumunda ders kitabı olarak okutulmaktadır. Söz konusu öğretim seti, Arapça öğretiminde öğrenciye ilk, orta ve ileri düzey dil becerisi kazandırmaya çalışırken Arap ve Türk kültürüne önem veren bir kullanıma özen göstermiştir. Arapçayı öğrenmek isteyenlere, ilk defa bu sette uygulanan“sarmal yapı”sistemi gözetilerek hazırlanmış ve bir öğreticiye ihtiyacı en aza indirerek onlara dil öğrenim tecrübelerinin her alanında en iyi rehber olmayı hedeflemiştir. Bu çalışmada söz konusu öğretim seti muhteva ve yabancı dil öğretim yöntemi açısından incelenmiştir. Bu anlamda giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışma, genel itibariyle yabancı dil öğretiminde kullanılan yöntem, teknik ve yaklaşım ile ders kitapları ve yardımcı materyallerin dil öğretimindeki işlevine açıklık getirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca ilgili öğretim setinin, muhtevasının incelenmesi, Arapça öğretimi yönünden değerlendirilmesi ve kullanılabilirliği açısından olumlu ve olumsuz yönlerinin belirlenip gerekli görülen yerlerde önerilerde bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Arabic is the most preferred one among foreign languages taught as a second language in Turkey. The most important reason underlying the wanting learn this language is that it is the language of Islamic sources, especially the Qur'an. In order to teach Arabic, refered from various sources that determined in the faculties of Theology and Islamic Sciences and in the departments of Arabic Language and Literature and Translation and Interpreting departments of the Faculties of Arts and Sciences. At the same time, many Arabic teaching sets have been prepared by using various language teaching methods for teaching Arabic in Turkey. The Arabic teaching set called al-'Arabiyyetu li'l-Câmi'ât (Academic Arabic), written by Süleyman Kablan, is used as a textbook in many higher education institutions in Turkey. The aforementioned teaching set has taken care to use a that attaches importance to Arabic and Turkish culture while trying to provide to students primary, intermediate and advanced language skills in Arabic teaching. It has been prepared by considering the“helical structure system”which applied for the first time in this set, for those who want to learn Arabic and aims to be the best guide in every field of their language learning experience by minimizing the need for a tutor. The aforementioned teaching set was examined in terms of content and foreign language teaching method in this study. In this sense, this study -which consists of an introduction, three parts and a conclusion- generally aims to clarify the method, technique and approach used in foreign language teaching and the function of textbooks and auxiliary materials in language teaching. In addition, it is aimed to examine the content of the relevant teaching set and evaluating it in terms of Arabic teaching and determining its positive and negative aspects in terms of usability and making suggestions if it is necessary.