Toprak ürünlerinin zekâtı (Usul merkezli karşılaştırmalı fıkıh çalışması)
Zakat (Obligatory alms) is a significant pillar of İslam, and it is a protection for muslims from poverty and homelessness
  1. Tez No: 717640
  2. Yazar: MAHMOUD SHABLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Zekât, İslam'ın rükünlerinden olan önemli bir rükün, Müslümanları parçalanmaktan bertaraf olmaktan ve fakirliğin kendilerine ulaşmasından koruyan korunaklı bir sığınaktır. Bundan dolayı da bazı mal türlerinde vaciptir. Onlardan bir kısmı yerin çıkardığı meyveler ve ziraat ekinleridir. Bu çalışma, dört temel esasa dayanmaktadır. Onlardan zekâtın Mekke de mi Medine de mi farz kılındığıyla alakalı tarihi sorun ki bu sorunun dalları ikinci bir sorun oluşturmaya uzanıyor. O da:“Hasat günü onun hakkını verin.”ayetinin nesh olup olmama meselesidir. Üçüncüsü İmam Ebu Hanife'nin zekâtta nisabı belirlemede ayetin umumunun ahad hadislerle tahsis edilemeyeceği meselesidir. Dördüncüsü ise nassın kendileri hakkında varid olmamasına rağmen başka mal çeşitlerine genişlik sağlayan cumhurun yeşilliklerin zekâtını men etme görüşüdür. Araştırmacının görevi bu sorunlara çözüm üretmeyi amaçlamaktadır. Bu ise araştırmacının çalışmasında takip ettiği derin araştırma ve tümevarım yöntemiyle alimlerin tüm görüşlerini tahlil, tefsir, karşılaştırma, delil getirme, tenkit etme yöntemleriyle o delillerden bir sonuç çıkararak ve değerlendirerek araştırmanın dayandığı menhec çerçevesinde olur. Bunu kullanma sebebi araştırmacının hedeflediği bu iç içe girmiş düğümü çözmeye ve delillerle desteklenen neticeyi ortaya çıkarmaya ulaştırmasıdır ki o da nisaba ulaşmış yeşillik meyveler ve ziraat ekinlerinin zekâtının vacipliği meselesidir. Bu araştırma bir mukaddime ve üç fasıldan oluşuyor. Bu mukaddime konunun önemi, tercih sebebi, önceki yapılan çalışmalar ve araştırmanın haritası ve menheciyle alakalıdır. Birinci fasıl kendisinde yedi konu barındıran zekâtın tanımıyla başlayan, nerede farz olduğunu tespit eden ve Kur'ân-ı Kerimdeki delilinin münakaşasıyla başlayıp sünnetteki delillerle devam edip en sonda akli delillerle ortaya koyan fasıldır. İkinci fasıl beş konudan oluşmaktadır. İmam Ebu Hanife'nin ve cumhurun zekâtın kendilerinde farz olduğu meyveler ve ziraat ekinleri meselesini delilleriyle birlikte içermektedir. Üçüncü fasıl yedi konu içerir. Burada İmam Ebu Hanife ve cumhurun birbirine karşı sunduğu deliller, tercih edilen görüş ve bir hatime içerir.
Özet (Çeviri)
Zakat (Obligatory alms) is a significant pillar of Islam, and it is a protection for Muslims from poverty and homelessness, therefore, it is due on kinds of properties including the crops and fruits. The research problem appears in four areas: was Zakat obligated in Makkah or Medinah? And this has led to a second problem: the belief of the abrogation of the verse:“And give its due [zakat] on the day of its harvest”. The third problem revolves around Abu Hanifa's stand against specifying the general by solitary hadith in determining the Nisab (threshold figure). As for the fourth: The stand of the majority of jurists that zakat on vegetables is not obligatory, even though they have expanded on other types of properties that are not mentioned in the text. The researcher's task was to find answers to these problems. That is through the methodology that he followed in the search by investigating, analyzing, interpreting, comparing and deducting the scholars' opinion on these matters. Moreover, closely looking at the evidences and how they have been contextualized. The researcher exhort his efforts to address these questions and answer them, and found out that evidences support the obligation of zakat on crops, fruits and vegetables if they reach the nisab. This research consists of an introduction that includes the importance of the topic, motivation and background, literature review, research methodology and the structure, then three chapters. The first chapter consists of seven paragraphs: began with the definition of Zakat, followed by the topic of where Zakat was obligated, then discussion of evidence from the holy book and highlighting the references from Sunnah, and eventually from a legal reasoning perspective. As for the second chapter: it covers five paragraphs that include of Imam Abu Hanifa's stand and the opinion of the majority jurists with their evidences concerning the types of crops and fruits on which zakat is due. As for the third chapter, it includes seven paragraphs in which the discussion of Imam Abu Hanifa for the evidences of the majority jurists, and the discussion of the majority scholars for the evidence of the Imam, then outweighing between the opinions and the conclusion