Özengen müzik eğitimi veren kurumlarda temel bağlama eğitiminde karşılaşılan problemlerin incelenmesi
Investigation of the problems encounteredin basic bağlama educationin amatour institutions providing music education
- Tez No: 992925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAMİL İNANICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, Erzincan ili merkezinde faaliyet gösteren özengen müzik eğitimi kurumlarında görev yapan bağlama eğitmenleri, öğrenciler, öğrenci velileri ve kurs yöneticileri ile gerçekleştirilen görüşmeler aracılığıyla, temel bağlama eğitimine ilişkin uygulamalardaki güçlü ve zayıf yönleri belirlemek ve öğretim sürecinin niteliğini geliştirmeye yönelik çözüm önerileri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın ana problem cümlesi“Özengen müzik eğitimi veren kurumlarda temel bağlama eğitimi sürecinde, eğitmenler, öğrenciler, veliler ve kurs yöneticilerinin deneyimlerine göre hangi problemler yaşanmakta ve bu problemlerin çözümüne yönelik hangi öneriler geliştirilebilir?”olarak belirlenmiştir. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olan durum çalışması-bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Bütüncül çoklu durum deseni bütüncül olarak algılanabilecek durumun kendi içerisinde bütüncül olarak ele alınması ve daha sonra birbirleriyle karşılaştırılmasıdır. Araştırma, Erzincan'da faaliyet gösteren özengen müzik eğitimi kurumlarında görev yapan bağlama eğitmenleri, öğrenciler, öğrenci velileri ve kurs yöneticileri ve velilerin temel bağlama eğitimine ilişkin görüşlerinin birbirleriyle karşılaştırılmış olmasından dolayı bu desene göre tasarlanmıştır. Bulgular: Araştırmada elde edilen bulgular, özengen müzik eğitimi kurumlarında temel bağlama öğretim sürecinde hem eğitmenler hem öğrenciler hem de veliler açısından çeşitli sorunların yaşandığını ortaya koymuştur. Eğitmenler, özellikle ritimsel sorunlar, sağ ve sol el konumlandırma, tezene tutuşu, perde baskısı ve ezgi seslendirme gibi teknik güçlüklerle karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Öğrencilerin bağlama çalma becerilerini geliştirmek için en yaygın kullanılan etkinliklerin etüt ve alıştırma çalışmaları olduğu, bunun yanında doğru oturuş ve tutuş öğretimi, ritim kalıpları, nota okuma ve grup çalışmaları gibi yöntemlerin de sıklıkla uygulandığı görülmüştür. Öğrenci motivasyonunu artırmada hedef belirleme, bireysel ihtiyaçlara göre ders planlama, popüler eserlerin öğretimi ve başarıların takdir edilmesi öne çıkan stratejiler olmuştur. Öğrenci başarısına etki eden unsurlar arasında yüksek motivasyon, öğretmen–öğrenci ilişkisi ve düzenli çalışma en belirleyici faktörler olarak öne çıkmıştır. Eğitim materyallerine ilişkin görüşlerde seviye temelli kaynak eksikliği ve dijital materyallerin sınırlı katkısı dikkat çekmiştir. Ayrıca veli desteğinin özellikle çocuk öğrencilerde başarı ve düzenli çalışma açısından kritik olduğu, ancak bazı velilerin süreci yalnızca hobi düzeyinde gördüğü belirlenmiştir. Kurumların altyapı ve donanımında ise ses yalıtımı, kaynak eksiklikleri ve kurumsal kimlik yetersizlikleri öne çıkan sorunlar olarak saptanmıştır. Sonuçlar: Araştırmada elde edilen sonuçlar, özengen müzik eğitimi kurumlarında temel bağlama öğretim sürecinin çok boyutlu sorunlarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Eğitmenlerin teknik güçlükler, materyal eksiklikleri ve kurumsal yetersizlikler nedeniyle öğretim sürecinde çeşitli engeller yaşadığı; öğrencilerin ise özellikle perde baskısı, tel geçişi ve ezgi seslendirme gibi teknik becerilerde zorlandığı belirlenmiştir. Öğrenci motivasyonunu artırmaya yönelik stratejilerin hedef belirleme, bireysel ihtiyaçlara göre planlama ve popüler eserlerin öğretimi gibi yöntemlerle desteklendiği görülmüştür. Velilerin sürece katılımının özellikle çocuk öğrencilerde başarı ve düzenli çalışma açısından kritik olduğu, ancak bazı velilerin müzik eğitimini yalnızca hobi düzeyinde değerlendirmesinin motivasyonu olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır. Kurumların altyapı ve donanım açısından ses yalıtımı, kaynak çeşitliliği ve kurumsal kimlik eksiklikleri gibi sorunlar yaşadığı saptanmıştır. Bu sonuçlar, bağlama eğitiminde hem pedagojik hem kurumsal düzeyde iyileştirmelere ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, eğitmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin bireysel farklılıklarına uygun yöntemlerin geliştirilmesi, velilerin bilinçlendirilmesi ve kurumların altyapısının güçlendirilmesi, bağlama öğretim sürecinin niteliğini artırmaya yönelik temel çözüm alanları olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted in non-formal music education institutions located in the city center of Erzincan, through interviews with bağlama instructors, students, parents, and course administrators. The aim was to identify the strengths and weaknesses of practices related to basic bağlama instruction and to propose solutions for enhancing the quality of the teaching process. Within this framework, the main research problem was defined as:“In non-formal music education institutions, what problems are encountered in the process of basic bağlama instruction according to the experiences of instructors, students, parents, and course administrators, and what solutions can be developed to address these problems?”Method: In this study, a qualitative research design known as the case study—specifically the holistic multiple-case design—was employed. The holistic multiple-case design refers to situations that can be perceived as holistic, examined comprehensively within themselves, and subsequently compared with one another. The research was structured according to this design, as it involved comparing the views of bağlama instructors, students, parents, and course administrators working in non-formal music education institutions in Erzincan regarding basic bağlama instruction. Findings: The findings of the study revealed that in non-formal music education institutions, the process of basic bağlama instruction involves various challenges for instructors, students, and parents alike. Instructors reported encountering technical difficulties such as rhythmic problems, right- and left-hand positioning, plectrum grip, finger pressure on frets, and melodic articulation. To improve students' playing skills, the most common practices were identified as etudes and exercises, complemented by posture and holding techniques, rhythm patterns, sight-reading, and group activities. Strategies to enhance student motivation included goal setting, individualized lesson planning, teaching popular pieces alongside traditional repertoire, and recognition of achievements. Key factors influencing student success were found to be high motivation, positive teacher–student relationships, and consistent practice. Regarding instructional materials, participants emphasized the lack of level-based resources and the limited contribution of digital materials. Parental support was considered critical, particularly for younger learners, although some parents were observed to approach the process merely as a hobby, which negatively affected motivation. Finally, institutional infrastructure and equipment were reported to suffer from deficiencies such as inadequate sound insulation, limited resources, and weak institutional identity, all of which hindered the sustainability and quality of bağlama education. Conclusions: The results of the study indicate that the process of basic bağlama instruction in non-formal music education institutions faces multidimensional challenges. Instructors encounter various obstacles due to technical difficulties, lack of instructional materials, and institutional inadequacies, while students struggle particularly with technical skills such as finger pressure on frets, string transitions, and melodic articulation. Strategies to enhance student motivation were found to include goal setting, individualized lesson planning, and the teaching of popular pieces alongside traditional repertoire. Parental involvement was identified as critical, especially for younger learners, in ensuring success and regular practice; however, some parents were observed to perceive music education merely as a hobby, which negatively affected student motivation. Institutional infrastructure and equipment were reported to suffer from problems such as insufficient sound insulation, limited resources, and weak institutional identity. These findings highlight the need for improvements at both pedagogical and institutional levels. Accordingly, supporting the professional development of instructors, developing methods tailored to students' individual differences, raising parental awareness, and strengthening institutional infrastructure are proposed as key areas for enhancing the quality of bağlama instruction.