Ege Bölgesi'nde yer alan UNESCO Kültür Miras Alanlarının rotasının oluşturulması üzerine bir çalışma
A study on the creation of the route of UNESCO Cultural Heritage Sites in the Aegean Region
- Tez No: 718255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Çalışmada Ege Bölgesi'nde yer alan UNESCO Kültür Miras Alanları'nın rotasının oluşturulması fikri üzerinde durulmuştur. UNESCO tarafından tescillenmiş yerler iç ve dış turistler tarafından merak edilmesi, gezilmesi, görülmesi, birtakım harcamalar yaparak ülke turizmine gerek ülke gerekse yerel pazarda ekonomik anlamda destek sağlamasıdır. Oluşturulması üzerinde durulan ve görüşmelerin o doğrultuda yapıldığı rota fikri sayesinde, yalnızca genel kabul görmüş ya da çalışmaları tamamlanmış alanlar değil, adı herkesçe bilinmiyor olsa da sahip olduğu güzellikler ve zenginlikler bakımından eşsiz olan diğer alanlara karşı da talebin artması ve turizmde bu alanların da kendisine bir yer edinmesi istenmektedir. Özel ilgi turizmi kapsamında yer alan bu çalışma konusu, UNESCO Kültür Miras Alanları'na bireysel olarak ilgi duyan ve gelişmeleri takip eden turistler tarafından tercih edilecektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde literatür taramasına yer verilmiştir: Çalışmanın birinci bölümünde UNESCO Kültür Miras Alanları'nın Dünyadaki ve Türkiye'deki tarihi, gelişimi hakkında bilgiler verilirken; ikinci bölümde Ege Bölgesi'nde yer alan UNESCO Kültür Miras Alanları hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise yöntem ve analize yer verilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nitel veriler için kültür turizminin alt dalı olan miras turizmine dair bilgi sahibi ve ülkemize turist getiren acentacılardan seçilen 12 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmenin sonucunda ses dosyaları nitel veri analiz programı olan MAXQDA 20 sayesinde ses kayıt deşifresi yapılmıştır. Üçüncü bölümün devamında çalışmanın bulgular ve yorumlarla ilgili kısmında ise yapılan analizlerde UNESCO'nun yaptığı çalışmaların başarısı ve yeterliliği; rota oluşturma konusundaki fikirleri, halkın bilgilendirilmesi hakkında sorular sorulmuş ve bu sorulara verilen ortak kodlar belirlenerek cevapların tablosu oluşturulmuştur. Çalışmanın araştırma bulguları bölümünden bu ortak ve farklı cevaplardan çıkarılabilecek yorumlar yapılarak sonuca ulaşılmıştır.Elde edilen verilere göre sonuç kısmında yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the idea of establishing the route of UNESCO Cultural Heritage Sites in theAegean Region was emphasized. The places registered by UNESCO are to be wondered by domestic and foreign tourists, to be visited, to be seen, to provide economic support to the country's tourism both in the country and in the local market by making some expenditures. Thanks to the idea of the route, the creation of which was emphasized and the negotiations were made in that direction, the increase in demand for not only the generally accepted or completed areas, but also for other areas that are unique in terms of beauties and riches, although their names are not known to everyone, and these areas also have a place in tourism is requested to acquire. This study subject, which is within the scope of special interest tourism, will be preferred by tourists who are individually interested in UNESCO Cultural Heritage Sites and follow the developments. The study consists of four parts. Literature review is given in the first two parts: In the first part of the study, while giving in formation about the history and development of UNESCO Cultural Heritage Sites in the world and in Turkey; In the second part, information about the UNESCO Cultural Heritage Sites in the Aegean Region is given. In the third part, the method and analysis are given. Qualitative research method was used in the study. For qualitative data, it was carried out with 12 participants who were selected from the agents who have knowledge about heritage tourism, a sub-branch of cultural tourism, and who bring tourists to our country. As a result of the interview, the audio recordings were decoded using MAXQDA 20, a qualitative data analysis program. In the continuation of the third part, the success and adequacy of UNESCO's studies in the analysis made in the part of the study related to the findings and comments; ideas for routing; questions about in forming the public were asked and the common codes given to these questions were determined and a table of answers was created. In there search findings section of the study, the conclusions that can be drawn from these common and different answers were made and the conclusion was reached. According to the data obtained, comments were made in the conclusion part.