Periodontal cerrahi tedavilere dair diş hekimlerinin genel bilgisi ve endikasyon koyma becerisinin araştırılması
Investigation of dentists' general knowledge and indication skills on periodontal surgical treatments
- Tez No: 718425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BEKLEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Yapılan anket çalışmasında Türkiye'de çalışmakta olan uzman ve uzman olmayan hekimlerin çalıştıkları özel ya da devlet kurumlarında periodontal endikasyonlara, periodontal sağlık durumuna ve tedavilere dair bilgi düzeylerini ölçmek ve tedavi yaklaşımlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu anket çalışmasında Türkiye genelindeki herhangi bir uzmanlık dalına mensup olan ya da olmayan diş hekimliği fakültesinden mezun olmuş; kamu ya da özel sektörde çalışan diş hekimlerinin periodontal cerrahi tedavilere dair diş hekimlerinin genel bilgisi ve endikasyon koyma becerisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan diş hekimleri, internet üzerinden anket uygulama yöntemi ile çalışmaya alınacaktır. Diş hekimlerinin periodontal cerrahilere dair genel bilgileri ve endikasyon koyma becerisinin araştırılması için özgün hazırlanan 20 soruluk bir anket formu uygulandı. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programında tanımlayıcı istatistikler, Kİ-KARE testi ile analiz edildi. Bulgular: Anket sorularını yanıtlayan 162 diş hekiminin %25,3'ünün kamu, %33,3'ünün üniversite, %5,6'sının özel muayenehanede tek hekim, %35,8'inin poliklinik şartları altında çalıştığı belirlendi. Araştırma kamu veya özel sektörde çalışan tüm diş hekimlerinin cinsiyet, yaş, meslekte geçirdikleri süre, katıldıkları eğitimler, uzmanlık eğitimleri veya birlikte çalıştıkları uzman hekimler, haftalık muayene edilen hasta sayısı, hekimlerin katıldıkları eğitimler baz alınarak periodontal cerrahi tedavilere dair genel bilgileri ile endikasyon koyma becerileri, teşhis ve tedavi yaklaşımları ilgili bağımlı değişkenler incelendi.
Özet (Çeviri)
Investigation of Dentists' General Knowledge and Indication Skills on Periodontal Surgical Treatments Aim: In the survey study, it was aimed to measure the knowledge level of specialist and non-specialist dentists working in Turkey on periodontal indications, periodontal health status and treatments and to evaluate treatment approaches in private or state institutions. Materials and Methods: In this survey study, graduates of dentistry faculty, who are members of any specialty or not; it was aimed to examine the general knowledge and indication skills of dentists working in the public or private sector about periodontal surgical treatments. Dentists who are willing to participate in the study will be included in the study with the online questionnaire method. In order to investigate the general knowledge and indication skills of dentists about periodontal surgeries, a questionnaire consisting of 20 questions was applied. The obtained data were analyzed with descriptive statistics and CHI-Square test in SPSS 20.0 program. Results: It was determined that 25.3% of the 162 dentists who answered the survey questions were working in public, 33.3% were working at universities, 5.6% were working under the conditions of a single physician in private practice, and 35.8% were working under polyclinic conditions.The research was conducted on the basis of gender, age, time spent in the profession, trainings attended, specialty trainings or specialist physicians they work with, the number of patients examined weekly, the trainings attended by physicians, and their general knowledge of periodontal surgical treatments and their indication skills. Dependent variables related to diagnosis and treatment approaches were examined.