Cumhuriyet döneminde program geliştirme açısından hayat bilgisi öğretim programlarının incelenmesi
- Tez No: 71856
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR, DOÇ. DR. CEMİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Cumhuriyetin ilânından bugüne kadar Hayat Bilgisi Öğretim Programları zamanın ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak zaman zaman değişikliklere uğramıştır. Ancak yapılan bu değişiklikler, eğitim biliminin özellik ve ilkelerine ne derece uymaktadır? Hayat Bilgisi Öğretim Programı'nın amaç, içerik, işleniş ve değerlendirme bölümlerinde ne türden ve nasıl değişiklikler olmuştur? İçerik, amaçların gerçekleşmesine hizmet etmiş midir? Yoksa yıllardır yapılan öğretim faaliyetleri gereksiz bilgi yüklemekten öteye gidememiş midir? Aksaklıkların giderilmesi için ne gibi tedbirler alınmalıdır? Akla gelen bu sorular ve bu.alanda yapılmış araştırmaların azlığı sebebiyle böyle bir araştırmaya gerek duyulmuştur. Söz konusu sorulara cevap bulmak amacıyla tarama modeli içerisinde yer alan tarihsel ve betimsel yöntemler kullanılmıştır. 1930, 1936, 1948, 1968 ve 1998 Hayat Bilgisi Öğretim Programlan amaç, içerik, işleniş ve değerlendirme açılarından karşılaştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda var olan aksaklıkların ortadan kaldırılarak etkili bir öğretim programının sahip olması gereken özelliklerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Sonuçta, Hayat Bilgisi Öğretim Programlarının amaç ve içerikleri belirlenirken çocuğun yakın çevresinden hareket edilerek bir bütün halinde verildiğini göstermiştir. 1930, 1936, 1948 ve 1968 Hayat Bilgisi Öğretim Programları sadece zamanın ihtiyaç ve beklentilerine göre düzenlenmiştir. Ancak 1998 Hayat Bilgisi Öğretim Programı'nın amaçlan hem zamanın ihtiyaç ve beklentilerine hem de çağdaş eğitim biliminin özelliklerine uygun olarak hazırlanmıştır. Bu son programda Hayat Bilgisi dersinin genel amaçlarının yanında her sınıf düzeyindekiözel amaçlar ile her üniteye ait hedef ve davranışlar yer almıştır. Amaçlar, genelden özele ve özelden genele doğru gidildiğinde birbirini tamamlar niteliktedir. 1998 Hayat Bilgisi Öğretim Programı'nda daha önceki programlardan farklı olarak amaçlara ulaşmayı rastlantılardan uzaklaştırmak için Belirtke Tablosu'na yer verilmiştir. 1968 Hayat Bilgisi Öğretim Programı'nın işleniş bakımından getirdiği en büyük yenilik küme kavramı olmuştur. 1998 programında ise buna ek olarak rol yapma, oyun gibi teknikler gündeme gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The education programmes on the Life Knowledge are modified when needed according to the requirements and expectations of the time since the announcement of the Repuplic. But how much these modifications conform to the properties and principles of the education science? What kind of modifications are made in the purpose, content, working and evaluation parts of the Life Knowledge Education Programme? Does the content serve for the realisation of the purposes. Or are the education activities that have been made for years the unnecessary knowledge? What kind of measures should be taken to remove the problems? Because of the lack of investigations on this subject and to remove the problems, such kinds of research is required. The historical and descriptive methods that take place in the scanning model are used to find a reply to the said questions. 1930, 1936, 1948, 1968 and 1998 Life Knowledge Education programmes are compared with regard to purpose, content, working and evaluation. At this investigation it is purposed to create properties that an effective education programme should have by removing the existing problems. As a result of this while the purposes and contents of the Life Knowledge Education Programmes are determined and the close environment of a child is taken into consideration and given as a whole. 1930, 1936, 1948 and 1968 Life Knowledge Education programmes were prepared only according to the requirements and expectations of the time. But the Life Knowledge Education programmes of 1998 were prepared both according to the requirements and expectations of the time and properties of the contemporary education science. In this last programme, the generalVI purposes of the life knowledge lesson, special purposes of each class level, and targets and behaviours belong to each unit are included. The purposes complete each other when moving from the general to the special and special to the general. The 1998 year Life Knowledge Education programme is given in the table by differing it from the previous ones. The biggest improvement in the 1998 year Life Knowledge Education programme with regard to working is the group concept. In addition to this, techniques such as making a role, play etc. are included in the 1998 year programme.