The mediating role of psychological capital in the relationship between agile leadership and employee intrapreneurship: An empirical study in Turkey
Çevik liderlik ve çalışan girişimciliği arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin aracı rolü: Türkiye'de ampirik bir çalışma
- Tez No: 809861
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KUNDAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, çevik liderlik, çalışanların girişimciliği ve psikolojik sermaye arasındaki ilişkinin derinlemesine incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, psikolojik sermayenin özellikle Türkiye'de literatürde yeterince araştırılmamış bir alan olan iç girişimcilik üzerindeki etkisini araştırarak akademik literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çevik liderlik ve çalışan girişimciliği kavramlarına artan ilgiye rağmen, bunların psikolojik sermaye ile ilişkilerini, özellikle bütüncül ve kapsamlı bir bakış açısıyla inceleyen çok az çalışma vardır. Önerilen araştırma, örgütsel davranış, liderlik çalışmaları ve insan kaynakları yönetimi gibi alanlardan ilgili literatürü sentezleyerek çok disiplinli bir yaklaşımı benimseyecektir. Çalışma, üç temel yapı arasındaki ilişkiyi daha incelikli bir şekilde anlamak için hem nitel hem de nicel yöntemleri içeren karma yöntemli bir araştırma tasarımı kullanacaktır. Önerilen çalışma, çevik liderlik, psikolojik sermaye ve çalışanların iç girişimciliği arasındaki etkileşimi keşfederek hem uygulayıcılar hem de akademisyenler için değerli bilgiler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, çalışanlar arasında bir inovasyon ve girişimcilik kültürü geliştirmek isteyen kuruluşlar ve psikolojik sermayenin iç girişimci davranış üzerindeki etkisini araştıran akademik araştırmacılar için çıkarımlara sahip olacaktır. Çalışma, bu önemli yapılar arasındaki ilişkinin kapsamlı bir şekilde incelenmesini sağlayarak ve literatürdeki mevcut boşluğu doldurarak alandaki bilginin ilerlemesine katkıda bulunacaktır. Yapılan araştırma için Türkiye'de özel sektör çalışanları için çevrimiçi bir anket gönderilerek veriler toplanmıştır. 385 kişinin anketi doldurması ile analizler yapılmıştır. Sonuçlara SPSS ve SMART-PLS programları kullanılarak anketlerden elde edilen verilerin analiz edilmesiyle ulaşılmıştır. Analiz edilen verilerden elde edilen sonuçlara göre çevik liderliğin çalışan girişimciliğini doğrudan etkileyen bir liderlik davranışı olduğu çıkmıştır. Psikolojik sermayenin çevik liderlikten olumlu etkilendiğini ve buna bağlı olarak çalışan girişimciliğini pozitif etkilediği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This research aims to undertake an extensive investigation into the correlation among agile leadership, employee intrapreneurship, and psychological capital. By examining the impact of psychological capital on employee intrapreneurship, this study seeks to make a valuable contribution to the academic literature. This area has not received sufficient attention in the existing literature, particularly in Turkey. While there is an increasing interest in the concepts of agile leadership and employee intrapreneurship, there is a lack of comprehensive research exploring their relationship with psychological capital. The suggested study will employ an interdisciplinary approach, combining the pertinent literature from various fields, including organizational behaviour, leadership research, and human resource management. To achieve a more comprehensive comprehension of the relationship among the three crucial constructs, the study will employ a research design that integrates both qualitative and quantitative techniques. By utilizing mixed-methods, the research aims to offer a more detailed and nuanced understanding of the complex relationship between these concepts. The proposed study aims to offer valuable insights for both practitioners and academics by exploring the interplay between agile leadership, psychological capital, and employee intrapreneurship. The research outcomes will have consequences for organizations that aim to cultivate a climate of originality and entrepreneurship among their workforce, as well as for scholarly researchers who investigate the influence of psychological capital on intrapreneurial conduct. By comprehensively examining the relationship between these critical constructs, the study aims to bridge the current void in the literature and contribute to the advancement of knowledge in the field. For the research, data was gathered through the distribution of an online survey for private sector employees in Turkey. Analyzes were made after 385 people filled out the questionnaire.The results were obtained by analyzing the data collected from the questionnaires was analyzed using SPSS and SMART-PLS software programs. According to the results obtained from the analyzed data, it was revealed that agile leadership is a leadership behavior that directly affects employee entrepreneurship. The research findings suggest that agile leadership has a positive impact on psychological capital, which in turn has a positive effect on employee entrepreneurship. Thus, it can be inferred that psychological capital is enhanced by agile leadership, resulting in a favorable impact on employee entrepreneurship.