The effects of fiscal and monetary policies on stimulating private enterprises in Iraq
Irak'ta maliye ve para politikalarının özel teşebbüsleri canlandırmaya etkileri
- Tez No: 718683
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Irak, 2003'ten sonra yeni bir ekonomik reform başlatan gelişmekte olan ülkelerden biridir. Bu reformun önemli bir kısmı Irak'taki özel girişimleri canlandırmaktı. Bu çalışma, Irak'ta maliye ve para politikalarının özel sektörü canlandırma üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın önemi, özel sektörün amaçlarına ulaşmasını teşvik etmede hem maliye hem de para politikalarının etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu çalışmanın sonuçları, para politikasının özel sektör üzerinde olumlu ve önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, Irak'taki maliye politikasının özel sektör üzerinde olumsuz ve önemsiz bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bu çalışmanın ilk hipotezi doğrulanırken, bu çalışmanın ikinci hipotezi doğrulanmamıştır. Sonuçlar, Irak'taki ticaret ve yatırım politikalarının özel sektörü olumsuz etkilediğini göstermektedir. Ancak, etkileri önemli değildir. Bu sonuçlara dayanarak, Irak hükümetinin özel işletmeleri canlandırmak için daha iyi ekonomik politikalar benimsemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Iraq is one of the developing countries that started new economic reform after 2003. The important part of this reform was stimulating the private enterprises in Iraq. This study investigates the effects of the fiscal and monetary policies on stimulating the private sector in Iraq. The importance of the study is to investigate the effectiveness of both fiscal and monetary policies in stimulate the private sector can achieve their goals. The results of this study show that the monetary policy has positive and significant impact on private sector. The results show that the fiscal policy in Iraq has negative and insignificant impact on the private sector. Therefore, the first hypothesis of this study is confirmed, while the second hypothesis of this study is not confirmed. The results indicate that trade and the investment policies in Iraq have negative impact on the private sector. However, their impact are not significant. Based on these results, it is suggested that the Iraqi government adopt better economic policies to stimulate the private businesses.