Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı, istihdam ve ekonomik büyüme ilişkisi
The use of information and communication technologies, the relationship between employment and economic growth
  1. Tez No: 718711
  2. Yazar: NURCAN ECE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Küreselleşen dünya sosyo-ekonomik anlamda sürekli bir değişim ve gelişim süreci içerisindedir. Bu sürece ayak uydurmak bilgi ile mümkün olmaktadır. Bu durumda bilginin toplanması, üretilmesi, işlenmesi, iletilmesi ve kullanılmasını sağlayan Bilgi ve İletişim Teknolojileri araçları kullanımının da önem arz ettiği görülmektedir. Bu çalışma Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı, istihdam ve ekonomik büyüme ilişkisini, 35 OECD ülkesi verileri üzerinden incelenmektedir. Bu doğrultuda 2010-2019 arası yıllık verilerden yararlanılmış ve panel veri analizi yöntemi ile desteklenmiştir. Çalışmada bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı üç değişken ile açıklanmıştır. Bunlar, bireysel internet kullanıcıları, 100 kişi başına sabit geniş bant abonelikleri ve 100 kişi başına aktif mobil geniş bant abonelikleridir. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlara göre bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımını ifade eden parametrelerden bireysel internet kullanıcıları ve 100 kişi başı-na sabit geniş bant abonelikleri ekonomik büyüme ve istihdam üzerinde bir etki yaratmazken, 100 kişi başına aktif mobil geniş bant abonelikleri değişkeni ekonomik büyüme ve istihdam üzerinde pozitif etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The globalizing world is in a constant process of change and development in the socio-economic sense. Keeping up with this process is possible with knowledge. In this case, it is seen that the use of Information and Communication Technologies tools that enable the collection, production, processing, transmission and use of information is also important. This study examines the relationship between the use of information and com-munication technologies, employment and economic growth through the data of 35 OECD countries. In this direction, annual data 2010-2019 were used and supported by panel data analysis method. In the study, the use of information and communication technologies is explained by three variables. These are individual Internet users, fixed broadband subscriptions per 100 people and active mobile broadband subscriptions per 100 people. According to the results obtained as a result of the study, individual Internet users and fixed broadband subscriptions per 100 people do not have an impact on economic growth and employment. It has been found that active mobile broadband subscriptions per 100 people have a positive effect on economic growth and employment.