Loss aversion and refund policies
Kayıptan kaçınma ve iade politikaları
- Tez No: 718906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, kayıptan kaçınma ve firmaların iade politikası kararları arasındaki ilişkiyi inceliyoruz. Kayıptan kaçınmalı ve kaçınmasız modellerimizi kurarken yatay ürün farklılaşmasına sahip iki adımlı bir duopol modeli kullanıyoruz.İlk adımda firmalar iade politikalarına karar verirler ve aynı anda açıklarlar, ikinci adımda ise Hotelling benzeri bir lokasyon modelinde fiyatlar üzerinden rekabet ederler.İade politikalarını“tam iade”ve“hiç iade”olarak ayrıştırarak dengedeki fiyatları ve iade politikalarını analiz ediyoruz. Alıcılar ise ürünleri satın alana kadar ürünlerin kendileri içn gerçek değerleri hakkında eksik bilgiye sahiptirler ve ancak satın aldıklarında gerçek değerini öğrenirler. Bir alıcı için eğer ürünün gerçek değeri ile alıcının beklediği değer arasındaki fark çok ise ve firmalar tam iade hakkı tanıdılarsa, alıcı ürünü iade edip diğer firmadan satın alır. Kayıptan kaçınmanın bulunmadığı durumlarda her olası iade kombinasyonu için bir fiyat dengesi olduğunu, kayıptan kaçınmanın bulunduğu ortamlarda ise denge kümesinin kayıptan kaçınma katsayısına bağlı olduğunu buluyoruz. Kayıptan kaçınma katsayısı küçük iken her olası iade kombinasyonunda bir fiyat dengesi olmasına rağmen eğer kayıptan kaçınma katsayısı yeterince yüksek ise her iki firmanın da“hiç iade”politikasını seçtiği durum bir denge oluşturmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between loss aversion and refund policy decisions of firms. We consider a two-stage duopoly model with horizontal product differentiation, with and without loss aversion. Firms decide and announce their refund policies simultaneously in the first stage, and then in the second stage they compete in prices in a Hotelling type location model. Discretizing the refund policies as full refund and no refund policies, we analyze the equilibrium refund policies and the prices. On the buyers' side, they have incomplete information about their true valuation (location) of the product until they buy it, when they realize their true valuation (location). Buyers can return the product and buy from the other firm if the valuation mismatch is sufficiently high and there is an available refund option. We find that there is a price equilibrium for each possible refund policy combination in the absence of loss aversion. In the presence of loss aversion, we find that the set of equilibria can change with the degree of loss aversion, lambda. Even though there is a price equilibrium for each possible refund policy combination with small lambda, both firms adopting a no refund policy cannot be part of an equilibrium if lambda is sufficiently high.